Cieľom preventívnej ochrany je predchádzanie vzniku choroby alebo poškodenia škodcom využitím všetkých dostupných metód, okrem zásahov chemickými prípravkami. Preventívna ochrana je vo veľkovýrobe ale najmä v záhradkách často nedocenená a zaznávaná. Pri niektorých chorobách alebo škodcoch je však natoľko účinná, že umožňuje vynechať napr. niekoľko postrekov, alebo chemická ochrana nie je potrebná vôbec. Prevencia je zaujímavá aj z ekonomického hľadiska, pretože je neporovnateľne lacnejšia ako napr. chemická ochrana.
Z hľadiska širšej definície biologickej ochrany rastlín patria aj všetky nechemické ochranné postupy do skupiny biologickej ochrany. V užšej definícii biologickej ochrany však prevencia do tejto skupiny ochranných opatrení nepatrí. V tejto knižke sa budeme pridŕžať užšej definície biologickej ochrany, preto sú preventívne ochranné opatrenia a biologická ochrana v užšom zmysle slova popísané zvlášť.
Preventívna ochrana rastlín proti chorobám a škodcom sa delí na niekoľko skupín:
1. Karanténne opatrenia predstavujú súbor zákonných opatrení štátu k ochrane rastlín proti zavlečeniu a rozširovaniu zvlášť nebezpečných škodlivých činiteľov, ktoré sa nedajú ničiť alebo je ochrana proti nim obzvlášť náročná. Karanténnu „službu“ resp. ochranu zabezpečujú špecializované štátne inštitúcie a chránia tak záhradkárov a iných pestovateľov pred zavlečením a rozširovaním nebezpečných mikroorganizmov jednak zo zahraničia, ale aj z vnútroštátnych zamorených oblastí. Určitú vnútornú karanténu, teda prevenciu pred zavlečením nežiaducich chorôb do záhradky majú v rukách aj samotní záhradkári. Spočíva v nákupe a používaní zaručene kvalitného a zdravého množiteľského materiálu. Preto sa oplatí osivo alebo sadbu nakupovať v originálnom obale, od spoľahlivého výrobcu (napr. od tradičných semenárskych firiem). Nakupovanie množiteľského materiálu alebo osiva na trhoviskách, príp. voľne uložených je v každom prípade rizikovým krokom a z fytosanitárneho hľadiska sa neodporúča.
2. Agrotechnické spôsoby ochrany zahŕňajú striedanie plodín, správnu prípravu pôdy, optimálny termín sejby, výber vhodných odrôd, správnu výživu (hnojenie), starostlivosť počas vegetácie (okopávanie, plečkovanie, odburiňovanie, vyväzovanie a pod.), správne zavlažovanie, šetrný zber v optimálnom termíne, pozberovú úpravu a skladovanie v optimálnych podmienkach. Úlohou týchto opatrení je znížiť riziko infekcie, ale aj vytvoriť rastlinám optimálne podmienky pre rast a vývoj a tak zvýšiť ich prirodzenú odolnosť proti chorobám.
Závlaha v kritických obdobiach (nielen po presadení) je dôležitým preventívnym opatrením
Zatieranie rán (nielen pri vrúbľovaní) je dôležitým preventívnym opatrením
Striedanie plodín je v záhradkách všeobecne najväčším problémom, nakoľko sa pestuje iba obmedzený sortiment zelenín, príp. strukovín a iných plodín. Z tohto hľadiska je v záhradkách vhodné aspoň striedať nielen jednotlivé druhy zeleniny, ale pokiaľ možno aj druhy z rôznych botanických čeľadí. Napr. po mrkve nie je vhodné v budúcom roku vysievať petržlen alebo inú koreňovú zeleninu, skôr kukuricu, strukoviny, prípadne okopaniny.
Správne načasovaný zber (nielen pri cibuli) je dôležitý pre kvalitu zberanej úrody
Plody ležiace na zemi najskôr podliehajú hnilobe
Výživa rastlín v podstatnej miere ovplyvňuje odolnosť rastlín proti chorobám a škodcom. Najčastejším nedostatkom záhradkárov býva nedostatočná alebo naopak nadbytočná výživa najmä dusíkom. Pri nedostatočnej výžive sú rastliny náchylnejšie na choroby a škodcov. V prípade výživy dusíkom platí do určitej miery nepriama úmera, totiž od hranice optimálnej výživy sa zvyšovaním dávok dusíka dosiahne skôr zvyšovanie náchylnosti proti chorobám a škodcom. Preto najmä v prípade dusíkatých hnojív (liadky, močovina, NPK s vyšším obsahom N) treba k hnojeniu pristupovať racionálne a najmä vyššie dávky radšej rozdeliť na viacej menších. V každom prípade je potrebné hnojivá aplikovať racionálne, podľa požiadaviek jednotlivých plodín (každá plodina má iné nároky na konkrétne živiny) a odporúčaní odbornej literatúry.
Ochlpenie listov hrá významnú úlohu v zadržiavaní kvapiek vody na listoch
Prísušok na pôde je nebezpečný najmä pre klíčiace rastliny a priesady
Ošetrovanie počas vegetácie zahŕňa množstvo úkonov, od správneho termínu a spôsobu sejby, cez použitie vhodnej a účelnej závlahy až po správne načasovaný a vykonaný zber a pozberovú úpravu produktov. V tejto publikácii nie je priestor na podrobnejší popis správnej agrotechniky a ošetrovania záhradníckych rastlín, preto si správne postupy treba naštudovať z odbornej literatúry, špecificky zameranej na túto oblasť. Zvlášť treba venovať pozornosť zaburineniu, optimálnej závlahe a hustote porastov, pretože choroby sa všeobecne najrýchlejšie šíria v prehustených, zaburinených a vlhkých porastoch.
Odrody sa vzájomne líšia nielen obdobím kvitnutia, ale aj odolnosťou proti chorobám
Zaburinenie pýrom môže priamo poškodiť aj hľuzy zemiaka ich prerastaním
Jednou z najefektívnejších metód preventívnej ochrany je pre záhradkárov pestovanie odolných odrôd. Informácie o odolnosti príslušnej odrody sa dajú zistiť v listine povolených odrôd, v odbornej literatúre, v katalógoch dodávateľov osív, v propagačných materiáloch odrôd, na etikete obalu so semenami rastliny, priamo u distribútora osív, prípadne v serióznych predajniach záhradkárskych potrieb vybavených príslušnými katalógmi a literatúrou. Pre záhradkárov, ktorí radi experimentujú, je vhodné z určitej plodiny v záhradkách použiť viacero odrôd a následne si vybrať, ktorá odroda sa pre dané podmienky najviac hodí ako z hľadiska zdravotného stavu, tak aj z hľadiska výšky a kvality úrody.
3. Mechanické a iné nechemické spôsoby ochrany rastlín slúžia na likvidáciu zdrojov infekcie buď v mimovegetačnom období (odrezávanie napadnutých konárikov na stromoch, odstraňovanie hnilých plodov visiacich na stromoch, odstraňovanie opadnutého lístia) alebo počas vegetácie (odstránenie napadnutých jedincov, oberanie hnilých plodov na stromoch). K tejto skupine ochranných opatrení patrí aj ochrana proti mrazovému poškodeniu kvitnúcich stromov, napr. sústavným postrekom vodou pri poklese teplôt pod bod mrazu, príp. ventiláciou alebo vyhrievaním v uzavretých priestoroch.
V tejto publikácii je priestor venovaný najdôležitejším účinným preventívnym spôsobom ochrany pri každej popísanej chorobe. Podobne sú tieto opatrenia zahrnuté aj v kalendároch ochrany rastlín pri jednotlivých plodinách, uvedených v prílohe.