Príčina choroby: vystavenie koreňov a hľúz priamemu svetlu
Symptómy
Povrch celých koreňov resp. hľúz, alebo iba ich častí má zelenú farbu, ktorá je niekedy zreteľná iba na šupke, alebo zasahuje aj hlbšie do dužiny. Zozelenenie hľúz zemiakov alebo koreňov mrkvy si pestovatelia a záhradkári spravidla všimnú až pri zbere, alebo až pri ich čistení v kuchynskej príprave.
Vznik a vývoj choroby
Zozelenenie je fyziologická choroba, zapríčinená vystavením hľúz alebo koreňov svetlu. Postihuje najmä zemiaky a mrkvu. Môže sa vyskytnúť ešte v záhradkách, keď sú zemiaky nedostatočne nakopcované a prikryté pôdou, alebo pri veľkej úrode zemiakov, keď sú hľuzy tesne pod povrchom pôdy alebo z nej vyčnievajú. V prípade mrkvy sa vyskytuje v ťažkých pôdach, kedy korene mrkvy vyčnievajú nad povrch zeme a následne zozelenejú. K zozeleneniu môže dôjsť aj po zbere, najmä ak sú zemiaky alebo mrkva vystavené dlhšie pôsobeniu svetla, napr. pri skladovaní v príliš osvetlených pivniciach, na balkónoch panelákových bytov a pod.. Zozelenené časti hľúz a koreňov sú nekonzumné, pretože napr. zozelenené zemiaky obsahujú solanín – jedovatú látku pre človeka a niektoré zvieratá.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Choroba je svojimi symptómami natoľko špecifická, že k zámene s inými chorobami by nemalo dôjsť.
Preventívna ochrana
Zelené hľuzy sú nepoužiteľné a stávajú sa odpadom, ktorý nie je vhodný ani pre niektoré domáce zvieratá (najmä ošípané a sliepky). Ak sú zemiaky alebo mrkva iba čiastočne zozelenené, možno ich použiť na konzum, ale po dôkladnom ošúpaní a odstránení aj zelenkastých častí vnútornej dužiny.
Tejto chorobe sa dá v záhradke predchádzať dostatočným nakopcovaním zemiakov, dôkladným a hlbokým prekyprením pôdy pred výsadbou mrkvy a po zbere alebo počas skladovania nevystavovať produkty príliš dlho pôsobeniu svetla (zemiaky začínajú na intenzívnom svetle zelenieť už po 5-7 dňoch).
Váš košík je prázdny.