Pôvodcovia choroby: huby z rodu Botrytis
Symptómy
Pleseň sivá okrem podzemných častí okrasných rastlín napáda stonky, listy a kvety. Choroba sa prejavuje sivohnedými, vodnatými škvrnami, ktoré sa postupne rozširujú. Za vlhkých podmienok sa na povrchu škvŕn objavuje hustý, sivý povlak sporulácie, ktorý je najcharakteristickejším znakom tejto choroby. Na odumretých častiach rastliny sa neskôr vytvárajú drobné, tmavé až čierne útvary – skleróciá.
Najnebezpečnejšie je napadnutie stoniek a vrchných častí mladých výhonov. Listy a stonky v mieste napadnutia hnednú a postupne podliehajú hnilobe. Na napadnutých častiach sa takisto objavuje sivý povlak. Huba môže napádať aj púčiky a otvárajúce sa kvety (napr. na ľaliách, ružiach), na ktorých spôsobuje abnormality, škvrnitosť a ich zakrpatenosť. Pri vysokej vlhkosti spôsobuje hnilobu stoniek alebo kvetov. Listy ovísajú, stonky pukajú, lámu sa, kvety a púčiky sa premieňajú na hnilobnú masu, pokrývajúcu sa sivým povlakom. Pri napadnutí listov sa vytvárajú typické okrúhle až oválne škvrny žltkastej alebo sivej farby s hnedým okrajom.
Na ružiach spôsobuje nekrózu kvetných púčikov. Neskôr sa na stopkách kvetov tvoria hnedé škvrny, ktoré sa postupne rozširujú. Púčiky sa nevyvíjajú, kvetné lístky ostávajú uzavreté a zle vyfarbené. Na tulipánoch listy zahnívajú, bývajú rôzne deformované, žltozeleno sfarbené. Na listoch vznikajú početné sivobiele, okrúhle, obyčajne nepravidelné škvrny, ktoré sa rýchlo zväčšujú a pokrývajú veľké plochy napadnutých orgánov. Sivohnedé škvrny majú výraznú hnedú obrubu. Kvety napadnutých rastlín sa nedostatočne otvárajú a bývajú rôzne deformované. Vážne poškodenie kvetov spôsobuje botrytída aj v prípade chryzantém (hlavne v skleníkoch) a muškátov.
Vznik a vývoj choroby
Pôvodca plesne sivej patrí k najvýznamnejším patogénom na mnohých okrasných rastlinách. Choroba najčastejšie postihuje rastliny oslabené nedostatkom svetla, tepla, pri vysokej vlhkosti, nevyrovnanej výžive a nesprávnej technológii pestovania.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Hnednutie, hniloby a škvrny sa môžu podobať na iné choroby, ale vo vlhkých podmienkach vytvorený hustý sivý povlak na povrchu napadnutých orgánov je relatívne spoľahlivý diagnostický znak plesne sivej.
Preventívna ochrana
Z preventívnych opatrení je dôležité správne striedanie plodín a rastliny pestovať v správnom spone. Komplexne je pre rastliny potrebné vytvoriť čo najvhodnejšie podmienky pestovania, podľa nárokov jednotlivých druhov. Cibule a hľuzy je potrebné zberať v správnom termíne, skladovať vo vzdušných, chladných a suchých priestoroch. Pred vysádzaním kontrolovať zdravotný stav cibuliek a napadnuté alebo podozrivé vylúčiť. Počas vegetácie odstraňovať všetky napadnuté časti rastlín.
Pri riziku napadnutia plesňou sivou, prípadne pri prvých príznakoch sa rastliny ošetrujú fungicídmi v 10 – 14 dňových intervaloch (podľa priebehu počasia, stupňa napadnutia, rozširovania sa choroby a sily infekčného tlaku), pričom teplota vzduchu musí byť minimálne 10 °C.
Váš košík je prázdny.