Pôvodca choroby: Onion yellow dwarf virus (vírus)
Symptómy
Napadnuté rastliny oproti zdravým nápadne zaostávajú v raste a čím ďalej, tým viac zakrpatievajú a deformujú sa smerom k zemi. Na listoch sa objavujú pozdĺžne, bledozelené až žlté prúžky, listy sú sploštené, zdeformované a ohýbajú sa k zemi, čím sa na záhone cibule stávajú veľmi nápadné.
Vznik a vývoj choroby
Chorobu spôsobuje vírus, ktorý okrem cibuľovín napáda aj niektoré okrasné rastliny. Z rastliny na rastlinu sa prenáša cicavým hmyzom (voškami), prenosný je aj napadnutou sadzačkou. Choroba je pre cibuľu veľmi škodlivá, napadnuté cibule sú výrazne menšie, s nevýraznou chuťou. Zníženie úrody býva veľké (25% a viac), závisí však od počtu a od podielu napadnutých rastlín. Čím skôr dôjde k infekcii rastliny, tým je poškodenie ťažšie. Pri pestovaní na semeno býva úroda redukovaná aj o 80 %. Výskyt choroby nezávisí od počasia, prirodzenú odolnosť rastlín znižuje jednostranné hnojenie dusíkom. Napadnuté cibule nie sú škodlivé pre človeka, sú však menšie, horšej akosti a majú zlú skladovateľnosť.
Choroba sa kvôli prítomnosti prirodzených zdrojov infekcie a prenášačov často vyskytuje v blízkosti vodných tokov, rumovísk, alebo iných zanedbaných a zaburinených plôch.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Čiastočne sa táto choroba dá zameniť za žltačku cibule (popísanú nižšie), preto treba symptómy porovnať aj s touto chorobou. Pri žltačke sa však vyskytujú rovnomerne žlté škvrny, chloróza v pásikoch sa nevytvára.
Zámena prichádza do úvahy aj v prípade poškodenia cibule mínerkou pórovou (škodca), ktorá tiež spôsobuje skrúcanie a deformácie listov. Mínerka však nevytvára na listoch žlté prúžky, ale iba drobné biele miesta vpichov a jemné míny (typ poškodenia) v listoch, smerom ku koreňom.
Deformácia listov môže byť omylom pripisovaná aj háďatku zubnému, ktoré však nevytvára žlté prúžky na listoch (preštudovať aj časť o živočíšnych škodcoch).
Preventívna ochrana
Najdôležitejšou prevenciou je vysádzať porasty, resp. záhony sadzačiek a semenačiek čo najďalej od seba, odstraňovať napadnuté a podozrivé rastliny v záhonoch semenačky, vysádzať len zdravé matečné cibule. Pri obľúbenom záhradkárskom pestovaní cibule zo sadzačiek je dôležité nakúpiť a používať iba zdravú a uznanú sadzačku (zašitú vo vrecku, s oficiálnym štítkom výrobcu), ktorá by vírus nemala obsahovať. Sadzačky voľne predávané na trhoviskách a vôbec množiteľský materiál neurčitého pôvodu môže byť napadnutý aj touto chorobou a záhradkár si túto chorobu môže priniesť priamo v nakúpenej sadzačke.
Chemická ochrana proti vírusom nie je známa a nijaké pesticídy proti nim neúčinkujú. Vo veľkovýrobe, pri pestovaní semenných porastov sa chemickou ochranou ničia prenášače choroby (vošky a iný cicavý hmyz). V produkčných porastoch a v záhradkách sa chemická ochrana proti prenášačom nerobí. Záhradkári si aj tak väčšinou túto chorobu všimnú až niekoľko týždňov po jej vzniku, až keď sa na cibuli vytvoria prvé symptómy, kedy je na akúkoľvek ochranu neskoro. Pre záhradkárov preto postačia preventívne opatrenia, ktoré sú aj vo veľkovýrobe najúčinnejšou ochranou proti tejto chorobe.
Váš košík je prázdny.