Pôvodcovia choroby: rôzne druhy vírusov
Symptómy
Symptómy viróz prechádzajú od latentných – neviditeľných infekcií až k ťažkým formám mozaík a odumierania rastlín. Najfrekventovanejšími symptómami sú farebné zmeny a mozaiky na listoch, deformácie listov a stoniek, zaostávanie v raste, krúžkovitosť, zelenokvetosť, deformácie, panašovanie, dekolorácie kvetov a pod..
Vznik a vývoj choroby
Vírusové choroby sú na okrasných rastlinách veľmi rozšírené, najmä pri pestovaní v poľných podmienkach. V prípade izbových rastlín sa kvôli izolovanému prostrediu vyskytujú iba ojedinelo a sú menej významné. Dôvodom rozšírenia viróz v záhradkách je často vegetatívne množenie a nedostatočná rastlinolekárska kontrola, ktorá v záhradkárskom pestovaní niekedy úplne absentuje. Medzi najrozšírenejšie virózy okrasných rastlín patrí vírusová pestrokvetosť tulipánu, mozaika narcisu, mozaika georgíny a pod.
V ojedinelých prípadoch niektorých okrasných druhov rastlín sú vírusy prekvapujúco žiaduce, nakoľko spôsobujú zaujímavé a dekoratívne sfarbenie listov a kvetov.
Vírusy sa medzi okrasnými rastlinami rozširujú tým istým spôsobom ako medzi úžitkovými rastlinami určenými na konzum, najmä vegetatívnymi časťami (hľuzami, odkopkami) a vektormi (cicavým hmyzom – najmä voškami, molicami a strapkami). Menej často sa prenášajú mechanicky a semenom. Okrasné rastliny sú často rezervoárom vírusov pre kultúrne rastliny, napr. v prípade bronzovitosti rajčiaka.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Vírusové choroby sa najviac podobajú na fyziologické choroby, pri ktorých sú načrtnuté aj možnosti odlíšenia.
Preventívna ochrana
Proti vírusovým chorobám je účinná iba prevencia, podobne ako v prípade iných rastlinných druhov. Dôležité je používanie zdravého množiteľského materiálu (semien, hľúz, odkopkov, cibúľ a pod.). Materiál nakúpený alebo dovezený z iných a najmä neznámych podmienok (vrátane tržníc) je vždy rizikový. Počas vegetácie je dôležitá preventívna (biologická aj chemická) ochrana proti cicavému hmyzu a negatívny výber (odstránenie napadnutých rastlín). Pri používaní špeciálneho náradia na zastrihovanie, resp. rez rastlín je vhodné toto náradie často dezinfikovať napr. nad ohňom, v dostupných dezinfekčných prostriedkoch (lieh, prípravok „Savo“), alebo náradie dôkladne vyumývať s použitím kefky a saponátu.
Váš košík je prázdny.