Symptómy
V apríli je možné na spodnej strane mladých listov pozorovať cicajúce nymfy. Z nýmf sa vyvíjajú tzv. zakladateľky, ktoré sú základom budúcich kolónií vošiek. V dôsledku cicania a vylučovania toxických slín dochádza k deformácií listov. Z vrchnej strany listov je možné pozorovať do červena sfarbené pľuzgieriky, ktoré sú u čiernych ríbezlí sfarbené do žltozelena. Listy aj plody sú polepené medovicou. Rastliny sú v dôsledku cicania oslabené a prinášajú zníženú úrodu. Na spodnej strane listov sa nachádzajú kolónie žltozelených vošiek.
Vznik a vývoj poškodenia
Voška ríbezľová prezimuje vajíčkami nakladenými v blízkosti pukov. V apríli sa z vajíčok liahnu nymfy, z ktorých sa vyvíjajú zakladateľky, ktoré podobne ako ďalšie generácie cicajú na spodnej strane listov. Začiatkom leta sa v kolóniách neokrídlených vošiek objavujú okrídlené, ktoré prelietavajú na sekundárne hostiteľské rastliny, najmä na čistce a hluchavky. Na ríbezle sa opäť vracajú koncom leta, kde na jeseň nakladú samičky vajíčka, ktorými voška prezimuje.
Možnosti zámeny s inými škodcami
V prípade, že sú listy ríbezlí zdeformované, na ich vrchnej strane sa nachádzajú do červena sfarbené pľuzgieriky a zo spodnej strany sú do leta pozorovateľné kolónie žltozelených vošiek, s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o vošku ríbezľovú. Na ríbezliach však môže škodiť viacero druhov vošiek. Z hľadiska ochranných opatrení nie je pre záhradkárov dôležité presné určenie druhu vošky.
Preventívna ochrana
Čiastočne je možné znížiť výskyt vošiek v nasledujúcom období odrezávaním napadnutých častí rastlín.
Chemická ochrana
Veľmi výhodným a aj účinným opatrením proti voškám na ríbezliach, ale aj iných ovocných drevinách je predjarný postrek olejovými prípravkami. Prípravky je potrebné aplikovať krátko po ich vypučaní. Neskôr počas vegetácie je potrebné proti voškám zakročiť ihneď po ich zistení, aj vzhľadom k tomu, že môžu byť významným vektorom vírusov.
Váš košík je prázdny.