Symptómy
Listy napadnutých rastlín sa deformujú, lyžicovite sa stáčajú, žltnú a zasychajú. V niektorých prípadoch zaniká vegetačný vrchol rastlín. Rastliny sú polepené medovicou a na týchto miestach, ako aj na okolitej pôde je možné pozorovať sivý voskový poprašok produkovaný voškami.
Vznik a vývoj poškodenia
Voška kapustová je monocyklická voška, tzn. že sa vyvíja a škodí len na kapustovitých rastlinách. Podobne ako väčšina ďalších vošiek prezimuje v štádiu vajíčka na hostiteľských rastlinách. Vyskytuje sa od mája do konca augusta, s maximom výskytu v júni. Voška kapustová je významným škodcom kapustovej zeleniny, na napadnutie sú najviac citlivé mladé rastliny. Okrem priamych škôd spôsobených cicaním škodí tiež prenášaním vírusov a v neposlednom rade znehodnotením napadnutých rastlín čerňami, rastúcimi na listoch polepených medovicou.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Škody spôsobené voškou kapustovou sú podobné škodám, ktoré svojim cicaním spôsobujú iné druhy vošiek. Voška kapustová je na listoch rastlín nápadná svojim sfarbením. Má sivozelené telo, silne pokryté voskovým popraškom. Sivý voskový poprašok na listoch a pôde postačuje na relatívne presnú identifikáciu škodcu.
Poškodenie voškami sa podobá tiež na niektoré virózy kapustovej zeleniny, pri ktorých sú popísané aj jednotlivé odlišnosti.
Preventívna a biologická ochrana
Kvalitnou prípravou pôdy a zaoraním rastlinných zvyškov je možné znížiť riziko premnoženia v budúcom roku. Rastliny s vyrovnanou výživou, ktoré sú dobre zásobené draslíkom a neprehnojované dusíkom sú k napadnutiu odolnejšie. Biologický boj je možný v uzatvorených priestoroch pomocou nasadených dravých osičiek, lienok a pod..
Chemická ochrana
Pri silnom výskyte je potrebná chemická ochrana, ktorú je vhodné podľa potreby opakovať v pravidelných intervaloch. Vzhľadom k tomu, že vošky majú mnoho prirodzených nepriateľov, ktorí takisto dokážu vo významnej miere regulovať populáciu vošiek, je potrebné aplikovať prípravky, ktoré užitočný hmyz neničia.
Váš košík je prázdny.