Symptómy
Na listoch, rastových vrcholoch, ale aj kvetoch napadnutých rastlín sa nachádzajú pre strapky typické striebristé škvrny s nepravidelným okrajom a s čiernymi kôpkami trusu uprostred. Poškodené kvety sú rôzne sfarbené a deformované, silno napadnuté miesta nekrotizujú. Kvety a mladé plody opadávajú. Na spodnej strane poškodených listov je možné pozorovať drobný 1 až 2 mm dlhý, veľmi pohyblivý hmyz. Strapky sú významnými vektormi vírusov. To znamená že okrem strieborných škvŕn a deformácii listov, kvetov a plodov sa druhotne vyskytujú na napadnutých rastlinách príznaky vírusových ochorení.
Vznik a vývoj poškodenia
Strapky spôsobujú najväčšie škody na uhorkách, rajčiakoch, fazuli a hrachu. Prezimujú dospelé jedince v povrchovej vrstve pôdy a na rastlinných zvyškoch. Na jar vyhľadávajú hostiteľské rastliny, na ktorých listy a kvety kladú samičky vajíčka. Po vyliahnutí nasledujú dve pohyblivé larválne štádia, počas ktorých prijímajú potravu, a dve nepohyblivé, kľudové štádia, počas ktorých potravu neprijímajú a štádium dospelého jedinca. Strapky môžu mať v závislosti od podmienok prostredia (najmä teploty) 1 až 7 generácií.
Možnosti zámeny s inými škodcami
V prípade výskytu poškodenia strapkami by nemalo dôjsť k zámene s poškodeniami spôsobenými inými škodcami, vzhľadom k relatívne typickým príznakom, ktorými sú striebristé škvrny na listoch a kvetoch, s kôpkami trusu uprostred. Jedná sa však o významných vektorov vírusov, preto sa popri primárnych symptómoch spôsobených cicaním, vyskytujú aj symptómy, ktoré sú výsledkom rozvíjajúceho sa vírusového ochorenia. Na spodnej strane takto poškodených listov možno pozorovať 1 až 2 mm dlhý hmyz. Laicky možno strapku tabakovú od západnej rozlíšiť tak, že strapka západná reaguje na dotyk skákaním, kým strapka tabaková iba lezie. Na zisťovanie prítomnosti strapiek, najmä v uzatvorených priestoroch skleníkov sa používajú modré lepové doštičky.
Preventívna a biologická ochrana
V boji proti strapkám je veľmi dôležitá prevencia. Preto aby nedošlo k neúmyselnému zavlečeniu strapiek do vlastných záhrad a skleníkov, je potrebná dôkladná kontrola nakupovaných priesad a sadbových materiálov. Dôležitá je aj likvidácia rastlinných zvyškov po zbere úrody v záhradách a skleníkoch. V rámci biologickej ochrany možno v uzatvorených priestoroch na boj proti strapkám použiť dravého roztoča Amblyseius cucumeris.
Chemická ochrana
Chemická ochrana sa uplatňuje iba pri veľmi silnom výskyte strapiek. Insekticídna ochrana je mnohokrát neúčinná kvôli možnej rezistencii niektorých populácií strapiek na použitý prípravok. Preto je dôležité prípravky určené na boj proti strapkám striedať.
Váš košík je prázdny.