Pôvodca choroby: Ustilago maydis (huba)
Symptómy
Vznik a vývoj choroby
Patogén pretrváva na povrchu pôdy alebo na rastlinných zvyškoch, prenosný je aj osivom. Napáda všetky nadzemné orgány v priebehu celej vegetačnej doby. Infekciu podporuje teplé počasie v júni a v júli, ako aj hnojenie čerstvým maštaľným hnojom a kompostom. Sneť kukuričná je všeobecne rozšírenou chorobou vo všetkých oblastiach pestovania kukurice, škody však obvykle nebývajú veľmi vysoké. Škodlivosť stúpa v extrémne priaznivých rokoch a pri mechanickom poškodení kukurice (ľadovcom, zverou a pod.).
Možnosti zámeny s inými chorobami
Nádory na rastlinách kukurice sú dostatočným odlišovacím znakom od iných chorôb kukurice. Na generatívnych orgánoch sa vyskytuje aj prašná sneť kukurice (Sphacelotheca reiliana), ktorá však vytvára podobné symptómy a pre voľbu ochranných opatrení pre záhradkárov a iných pestovateľov nie je také dôležité odlíšiť konkrétneho patogéna. Obidva patogény totiž vytvárajú podobné nádory, rozdiel je v tom, že prašná sneť sa vyskytuje iba na generatívnych orgánoch, kým sneť kukuričná na všetkých nadzemných častiach kukurice.
Preventívna ochrana
Z preventívnych ochranných opatrení je dôležité hlboké zaoranie pozberových zvyškov, dodržanie osevného postupu a pestovanie odrôd s vyšším stupňom rezistencie.
Chemická ochrana
Morenie osiva má podobne ako pri fuzariózach kukurice iba preventívny účinok a zabraňuje najmä prenosu infekcie osivom. Pri vhodných podmienkach počas vegetácie sa choroba vyskytuje aj na rastlinách z moreného osiva.
Váš košík je prázdny.