Pôvodca choroby: Plum pox virus (vírus)
Symptómy
Na povrchu plodov sliviek sa tvoria vpadnuté škvrny, prstence alebo krúžky, pod škvrnami je dužina červená a gumovitá. Plody predčasne dozrievajú a opadávajú, sú bez výraznej chuti a nekonzumné. Na marhuliach a broskyniach je poškodenie plodov menšie, prejavuje sa zhoršením chuti a tvorbou žltozelených prstencov (pri marhuli aj na kôstkach).
Na listoch sa šárka prejavuje bledozelenými až žltozelenými prstencovitými škvrnami, ktoré môžu neskôr nekrotizovať. Príznaky sú najvýraznejšie na listoch tvoriacich sa na výhonoch vyrastajúcich z koreňov. Symptómy sú však veľmi variabilné a ich prejav závisí od kmeňa vírusu, náchylnosti hostiteľskej rastliny, priebehu poveternostných podmienok a iných faktorov.
Vznik a vývoj choroby
Chorobu spôsobuje vírus, ktorý sa medzi stromami prenáša voškami, prípadne vrúbľovaním a očkovaním. Šárka patrí k najškodlivejším chorobám kôstkovín, najmä sliviek, pretože po napadnutí citlivej odrody je strom nevyliečiteľný a z hospodárskeho hľadiska úplne stratený. Znehodnotené plody sliviek nie sú vhodné na konzum, sušenie, konzervovanie a ani na výrobu destilátov. Na marhuliach a broskyniach sa napadnutie prejavuje znížením mrazuvzdornosti, znížením úrody a kvality plodov.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Pri dôkladnom naštudovaní a porovnaní symptómov s priloženými obrázkami by k zámene s inými chorobami nemalo dochádzať.
Preventívna ochrana
Silno napadnuté stromy citlivých odrôd treba odstrániť a spáliť, pretože sú z hľadiska úrody úplne stratené. V prípade, že si záhradkár kúpi a vysadí hoci aj zdravý stromček citlivej odrody (napr. Bystrická slivka), ostáva iba otázkou času, kedy dôjde k jeho napadnutiu a k postupnému znehodnoteniu celej úrody. Preto najúčinnejšou a prakticky jedinou ochranou je nákup zdravých stromčekov tolerantných odrôd (slivky- Čačanská lepotica, Čačanská najbolja, Gabrovská, Nancyská mirabelka a Wazonova, marhule – Early Orange, Henderson, Stella, Sunglo, Weecot a ďalšie). Na týchto odrodách sa síce symptómy na listoch môžu objavovať aj v silnej intenzite, nie je však dôvod na paniku, pretože plody tolerantných odrôd poškodené nebývajú.