Príčina choroby: nesprávne použitie pesticídov
Symptómy
Symptómy poškodenia pesticídmi sú veľmi variabilné a závisia od druhu použitého pesticídu, termínu a spôsobu aplikácie a od iných faktorov. Na rastlinách sa príznaky poškodenia prejavujú slabými alebo extrémne silnými deformáciami (napr. herbicídy typu stimulátorov rastu – MCPA, 2,4-D), hnedou škvrnitosťou listov alebo poškodením pokožky plodov (napr. meďnaté fungicídy na citlivých odrodách jabloní – Coxova reneta, Ontário, Boskoopské a hrušiek – Williamsova čáslavka, Parížanka), popálením, zožltnutím alebo uschnutím rastlín alebo špičiek listov (použitie desikantov, vysokých dávok hnojív s obsahom mikroelementov), tvorbou nekrotických škvŕn (úlet herbicídov a desikantov), zaostávanie v raste alebo spomalenie dozrievania plodov (meďnaté fungicídy), nekrózy a chlorózy rastového vrcholu (predávkovanie insekticídmi), žltnutie a nekrózy listov (rezíduá triazínových herbicídov po kukurici, vo vinohradoch), zhrubnutie a stáčanie listov (nesprávne pripravená a použitá bordeauxská zmes vo viniči), poškodenie kvetov (v čase kvitnutia sa najmä stromy nesmú ošetrovať meďnatými fungicídmi) a pod.
Vznik a vývoj choroby
Symptómy poškodenia pesticídmi možno rozdeliť do dvoch skupín – poškodenie vplyvom nesprávneho použitia a vplyvom fytotoxicity. Nesprávne použitie je najfrekventovanejšie pri herbicídoch, kde sa jedná najmä o prekročenie dávky, nevypláchnutý postrekovač, zle zvolený herbicíd do zlej plodiny, aplikácia v nesprávnej rastovej fáze a pod. Fytotoxicita a mierne poškodenie môže vznikať aj pri nesprávnom použití insekticídov a fungicídov, najmä pri predávkovaní alebo aplikácii v nevhodnom termíne, resp. v nevhodnej rastovej fáze.
Nesprávne použitie pesticídov je najčastejšou príčinou poškodenia rastlín, ktoré má často za následok úplnú devastáciu porastu, resp. záhonu. Fytotoxicita je menej frekventovaná a poškodenie rastlín býva miernejšie.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Poškodenie pesticídmi si možno kvôli tvarovým a farebným zmenám ľahko zmýliť s chorobami vyvolanými nedostatkom živín v pôde alebo s vírusovými chorobami. Poškodenie pesticídmi má však celoplošný charakter a ak sa symptómy vyskytnú krátko po nesprávnej aplikácii pesticídu (do 2-3 dní) a majú celoplošný charakter, príčinou poškodenia bol chemický zásah.
Preventívna ochrana
Najúčinnejšou ochranou je používanie správnych pesticídov správnym spôsobom a v správnej koncentrácii, podľa návodu na použitie (na etikete prípravku) a odporúčaní v odborných publikáciách.
V prípade poškodenia pesticídmi sa s poškodenými rastlinami väčšinou už nedá urobiť nič. Jediným opatrením, ktoré za určitých okolností môže fytotoxicitu čiastočne eliminovať, je závlaha, ktorá však nesmie byť nadmerná, ale optimálna. Je vhodné uprednostniť závlahu postrekom pred podmokom, aby voda z povrchu listov zmyla prípadnú zostávajúcu časť nežiaduceho pesticídu. Pri ťažkom poškodení rastlín to však väčšinou nepomôže, no časté sú i prípady, že po opadnutí listov (napr. po použití kontaktných herbicídov a desikantov) poškodené rastliny ešte „ožijú“ a vytvoria nové listy.
Váš košík je prázdny.