Symptómy
Napadnuté plody hrušiek sú zdeformované. Spočiatku rastú rýchlejšie, neskôr zakrpatievajú, hnednú a opadávajú. Vnútrajšok plodov je dutý a čierny. Menej napadnuté plody zostávajú na strome, sú však hrboľaté a deformované.
Vznik a vývoj poškodenia
Plodomor hruškový je rozšíreným škodcom hrušiek. Prezimuje larva alebo kukla v pôde. Vyvinuté a oplodnené samičky kladú na jar do kvetných pukov niekoľko vajíčok. Vyliahnuté larvy sa živia cicaním obsahu semenníkov. Napadnuté plody v dôsledku cicania rastú spočiatku rýchlejšie, neskôr však zakrpatievajú, hnednú a opadávajú. Vyvinuté larvy opúšťajú plody a v pôde si tvoria zámotky. Plodomor hruškový má do roka jednu generáciu.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Podobné poškodenie plodov ako v prípade plodomora hruškového môžu spôsobovať húsenice vyššie uvedených druhov škodcov, spôsobujúcich červivosť plodov. V prípade napadnutia plodomorom hruškovým sú napadnuté plody rôzne deformované. Vo vnútri plodov sa nachádzajú drobné 3 až 4 mm veľké, apódne larvy.
Preventívna ochrana
Účinným ochranným opatrením je striasanie a likvidácia napadnutých plodov. Vzhľadom k tomu že prezimuje larva, prípadne kukla v pôde, účinným ochranným opatrením je aj hlboké zaoranie pôdy v blízkosti stromov a kultivácia počas vegetácie.
Chemická ochrana
Obvykle nie je nutné každoročné ošetrovanie hrušiek proti plodomorovi hruškovému. Pri silnom napadnutí možno insekticídny postrek aplikovať na konci fázy zeleného púčika.