Pôvodca choroby: Phytophthora infestans (huba)
Symptómy
Na listoch sa tvoria tmavozelené až hnedé, spočiatku nenápadné škvrny, ktoré sa rýchlo rozrastajú (aj niekoľko milimetrov za deň). Na spodnej strane listov sú škvrny za vlhkého počasia olemované jemným sivobielym povlakom. Škvrny a celé listy rýchlo hnednú a odumierajú, choroba postupuje obvykle od najstarších listov. Pri daždivom počasí choroba postihuje zemiaky veľmi rýchlo a v priebehu niekoľkých dní môže zlikvidovať celý porast. Z listov následne prechádza na hľuzy, na povrchu ktorých sa tvoria vpadnuté oloveno-sivé škvrny. Na priereze hľúz sú napadnuté pletivá hrdzavo-hnedé, pevnej konzistencie.
Vznik a vývoj choroby
Zdrojom infekcie sú napadnuté hľuzy a rastliny, z ktorých sa choroba rýchlo šíri za vlhkého a daždivého počasia aj na veľké vzdialenosti. Primárna infekcia sa na skorých odrodách môže objaviť už v máji, príp. v polovici júna, väčšinou však riziko výskytu plesne spadá do druhej polovice júla. Z hĺadiska vývinu rastlín ide o fázu zapojenia porastu v medziriadkoch.
Pleseň zemiaková je najnebezpečnejšou hubovou chorobou zemiakov. Najviac je rozšírená vo vlhších a chladnejších oblastiach, ale vo vlhkých rokoch spôsobuje veľké škody aj v južnejších a teplejších regiónoch.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Príznaky na listoch sa často zamieňajú s alternáriovou škvrnitosťou (uvedenou nižšie), preto treba klásť dôraz na správnu diagnózu ochorenia. Na rozdiel od alternáriovej škvrnitosti sú škvrny plesne bledšie, nie je na nich koncentrická kresba a na spodnej strane sa tvorí typický plesňový jemný povlak sporulácie. Na hľuzách sa symptómy najčastejšie zamieňajú za bakteriózy alebo za suchú hnilobu, ktorá veľmi často sekundárne kolonizuje hľuzy primárne napadnuté plesňou. Preto okrem naštudovania a porovnania symptómov je potrebné pozorne prezrieť aj priložené obrázky. Na rozdiel od bakterióz pleseň na hľuzách netvorí hniloby, ale dužina je pevnej konzistencie. Na rozdiel od suchej hniloby sa pri plesni v napadnutej dužine nevytvárajú dutiny a ani sa netvorí biely povlak mycélia alebo biele sporulačné útvary na povrchu hľuzy.
Preventívna ochrana
Základným preventívnym opatrením je použitie uznanej – certifikovanej sadby, skorá výsadba, striedanie plodín, optimálne hnojenie a nevysádzať zemiaky príliš husto. Pri výbere odrody je vhodné prihliadať na rezistenciu odrôd voči plesni, no treba poznamenať, že v rokoch so silným výskytom plesne nebýva rezistencia obvykle dostatočná a chemická ochrana je nutná aj v prípade týchto odrôd. Účinnosť chemickej ochrany na rezistentných odrodách je však vždy vyššia ako na citlivých.
Chemická ochrana
Pri priaznivých podmienkach pre šírenie choroby prevencia nepostačuje. Pre zachránenie úrody pri pestovaní zemiakov vo väčšom meradle býva nutná chemická ochrana. V oblastiach s pravidelným výskytom plesne býva nutná každoročne, v južnejších a teplejších regiónoch najmä v chladnejších a daždivých rokoch.
Začiatok ošetrení býva signalizovaný v masmédiách, obvykle spadá do obdobia po zapojení porastu, väčšinou od druhej polovice júna. Základom dobrej účinnosti fungicídov je výdatné postriekanie porastu tak, aby boli zasiahnuté aj nižšie poschodia listov, najlepšie aj zo spodnej strany (napr. zvýšením pracovného tlaku v postrekovači a vírením postrekovej kvapaliny v poraste, príp. rôznym polohovaním a natáčaním dýz pri ručných postrekovačoch). Odporúča sa striedať prípravky s rôznymi účinnými látkami, v 7-14 dňových intervaloch, tak ako je uvedené pri rajčiaku (pozri pleseň zemiakovú na rajčiaku). Pri výbere fungicídu treba zvážiť jeho ochrannú dobu, zvlášť pri ošetrovaní skorých zemiakov. Treba poznamenať, že zemiaková vňať starnutím stráca odolnosť proti plesni zemiakovej a tým klesá účinnosť fungicídov. Ani pri najlepšie vykonávanej chemickej ochrane nebude porast úplne bez symptómov, ale škodlivosť plesne bude oproti nepostriekaným porastom výrazne nižšia. Zemiaky sa podľa aktuálnych podmienok a priebehu počasia obvykle ošetrujú až do obdobia pred zberom, tak aby uplynula ochranná doba prípravku použitého na posledné ošetrenie. Ak však koncom vegetácie (august/september) panuje horúce a suché počasie, možno intervaly medzi postrekmi skrátiť, resp. niektoré postreky vynechať.
Napadnuté hľuzy sa odporúča pred skladovaním vytriediť, pretože v skladoch a pivniciach rýchlo podliehajú iným hnilobám.
Váš košík je prázdny.