Pôvodca choroby: Peronospora destructor (huba)
Symptómy
Na napadnutých listoch sa tvoria oválne, žlté škvrny, ktoré sa postupne zväčšujú a nadobúdajú svetlohnedú farbu. Pri daždivom počasí sa zakrátko pokrývajú jemným sivým povlakom. Listy sa neskôr v mieste napadnutia lámu, alebo postupne celé usychajú. Silno napadnutý porast vyzerá akoby zničený silným krupobitím. V pokročilom štádiu napadnutia pletivá zasychajúcich listov postupne kolonizujú fakultatívne saprofytické huby z rodov Alternaria a Stemphylium, čím listy v mieste poškodenia a usychania nadobúdajú tmavé až čierne sfarbenie.
Vznik a vývoj choroby
Túto najnebezpečnejšiu chorobu cibule spôsobuje mikroskopická huba Peronospora destructor, špecializovaná na cibuľovú zeleninu. Zdrojom infekcie sú rastlinné zvyšky, ale najpodstatnejšie pre vznik choroby je vlhké a daždivé počasie. Jej škodlivosť je veľmi vysoká, pretože pri vhodných podmienkach (mierne teplé a daždivé počasie) dokáže v priebehu niekoľkých dní zničiť celé porasty. Po zničení vňate síce ostávajú cibule akoby neporušené, ale ich skladovateľnosť je veľmi zlá a rýchlo podliehajú rôznym hnilobám, ktoré prenikajú do cibúľ následne, po napadnutí plesňou.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Pleseň sa môže zameniť za usychanie špičiek listov alebo za mrazové poškodenie. Odlišnosti sú popísané pri usychaní špičiek listov cibule.
Preventívna ochrana
Dôležité je použitie zdravého osiva a zdravého sadbového materiálu, striedanie plodín, neprehnojovať cibuľu dusíkom, nevysádzať príliš hustý porast, zavlažovať cibuľu racionálne a skôr v raňajších hodinách, likvidácia burín a pozberových zvyškov. Pri dlhom daždivom počasí nie je preventívna ochrana dostatočne účinná, nutná je chemická ochrana.
V oblastiach s pravidelným výskytom choroby sa prvý postrek robí približne v poslednej dekáde mája, ďalšie podľa potreby v 7 – 14 dňových intervaloch. V suchom počasí možno intervaly medzi postrekmi predĺžiť, alebo postreky vynechať, pri daždivom počasí naopak treba intervaly skrátiť. Začiatok ošetrení je signalizovaný ÚKSÚP-om a ÚKSÚZ-om prostredníctvom masmédií. Najneskôr však treba s postrekmi začať pri prejavení sa prvých príznakov, preto je potrebné porast v rizikovom období min. 2 x denne dôkladne prehliadnuť po každom výdatnejšom daždi.
Do postrekovej kvapaliny je potrebné pridať zmáčadlo inak je ošetrenie zbytočné. Listy cibule totiž odpudzujú vodu a postreková kvapalina by bez pridania zmáčadla z listov stiekla na zem. Posledné ošetrenie musí byť vykonané tak, aby do začiatku zberu uplynula ochranná doba. Preto sa na záverečné ošetrenia hodia fungicídy s kratšou ochrannou dobou. Ak je 10-14 dní pred zberom cibule horúce a suché počasie, cibuľu už netreba striekať. Termín zberu je však potrebné správne určiť (popísaný je nižšie, pri sivej krčkovej hnilobe), pretože väčšina záhradkárov omylom považuje cibuľu za zrelú, až keď na záhone uschne.
Váš košík je prázdny.