Symptómy
Obaľovač slivkový patrí medzi najvážnejších škodcov sliviek. Na povrchu plodu sa v mieste vniknutia húsenice nachádza zaschnutá číra kvapôčka glejotoku. Húsenice prvej generácie spôsobujú opadávanie ešte nezrelých plodov. Húsenice druhej generácie spôsobujú „červivosť“ plodov, kedy je dužina plodov vyžratá a vzniknuté dutiny sú plné čierneho trusu.
Vznik a vývoj poškodenia
Obaľovač slivkový prezimuje v štádiu húsenice zapradenej v kokóne. Motýle prvej generácie sa objavujú až v máji, let motýľov trvá približne 5 až 7 týždňov. Oplodnené samičky kladú vajíčka na plody sliviek. Vyliahnutá larva sa vžiera do vnútra plodu, pričom smeruje ku stopke. V dôsledku prehryznutia cievnych zväzkov sa preruší prívod živín, plody sa sfarbujú do fialova a opadávajú. Húseničky sa ešte určitý čas vyvíjajú vo vnútri plodu, neskôr sa kuklia v pôde. Približne v druhej polovici júla sa objavujú motýle druhej generácie, ktorých samičky kladú vajíčka na spodnú stranu vyvinutých plodov. Húsenice sa vžierajú do vnútra plodu a spôsobujú tzv. „červivosť“. Plody neopadávajú, ale predčasne dozrievajú a v mieste, kde larvy vyžierali prvotnú povrchovú chodbičku majú kvapôčku glejotoku. Plody mäknú a vzniknuté dutiny sú plné trusu. V našich podmienkach má obaľovač slivkový 2 generácie.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Opad zelených, ešte nezrelých plodov spôsobený prvou generáciou obaľovača slivkového je často prehliadaný a je pripisovaný fyziologickému opadu, s ktorým sa zhoduje aj časovo. Ďalšou príčinou opadu zelených plodov je napadnutie piliarkou slivkovou a žltou. Červivosť plodov spôsobená druhou generáciou obaľovača slivkového je relatívne typická a nemalo by dôjsť k zámene s inými škodcami. V obidvoch prípadoch možno v napadnutých plodoch objaviť približne 10 mm veľkú húsenicu, ktorá je zo spodnej strany hrdzavo červená a po bokoch žltkastá.
Preventívna ochrana
Pestovaním skorých odrôd sliviek je možné čiastočne zabrániť ich napadnutiu. Opadané plody spolu s húsenicami, ktoré sa v nich nachádzajú je potrebné pozbierať s zlikvidovať, a to najneskôr na druhý deň po ich opade. Množstvo lariev možno zachytiť na pásy lepenky priviazanej na kmene stromov.
Chemická ochrana
Ochrana proti prvej generácii sa spravidla nevykonáva. Proti druhej generácii ošetrenie závisí od druhu použitého prípravku, kedy sa ošetruje na základe signalizácie, buď v dobe maximálneho náletu, alebo o týždeň neskôr.
Váš košík je prázdny.