Symptómy
V dôsledku napadnutia prvou generáciou húseníc obaľovača broskyňového dochádza k vädnutiu a zosychaniu letorastov. Húsenicami ďalších dvoch generácií bývajú napadnuté plody, do ktorých prenikajú v blízkosti stopky.
Vznik a vývoj poškodenia
Prezimujú dospelé húsenice, veľmi často v dutinách kôry priamo na stromoch. Kuklia sa na jar a koncom apríla sa objavujú motýle. Samičky kladú vajíčka na listy a letorasty, do ktorých sa vyliahnuté húsenice vžierajú. Húsenice ďalších dvoch generácií sa vyvíjajú v plodoch. Obaľovač broskyňový napáda predovšetkým broskyne, ale môže poškodzovať aj plody marhúľ, jabloní, hrušiek, sliviek a pod..
Možnosti zámeny s inými škodcami
Poškodenie letorastov je škodlivé najmä v škôlkach. Možné zámeny s inými pôvodcami usychania letorastov sú uvedené pri predchádzajúcom škodcovi – psote broskyňovej. Plody broskyne môžu byť takisto poškodené už spomínanou psotou broskyňovou. Plody napadnuté húsenicami obaľovačom broskyňovým bývajú napadnuté v blízkosti stopky a v ich vnútri sa nachádza ružovkastá, približne 10 mm veľká húsenica.
Preventívna ochrana
Podobne ako pri psote broskyňovej bývajú menej napádané skoršie odrody. Napadnuté výhonky spolu s húsenicami škodcu je potrebné odrezať a zlikvidovať.
Chemická ochrana
Chemická ochrana je pomerne zložitá, vzhľadom na správne načasovanie aplikácie insekticídov. Všeobecne sa odporúča insekticídy aplikovať na neskoré odrody broskýň, proti druhej a tretej generácii obaľovača broskyňového. Aplikáciu je potrebné vykonať na základe signalizácie, v období liahnutia húseníc.
Váš košík je prázdny.