Pôvodca choroby: Nectria cinnabarina (huba)
Symptómy
Choroba spôsobuje usychanie konárov, na ktorých sa typické znaky huby vytvárajú až po uschnutí vetiev. Tie sú pokryté nápadnými ružovými alebo slabo červenkastými sploštenými „vankúšikmi“, o veľkosti 2 – 5 mm.
Vznik a vývoj choroby
Patogén napáda lesné aj kultúrne dreviny (vlašský orech, čerešne, ríbezle, egreš, slivky, marhule, jabloň, hrušku, javor, hrab, bazu čierna, lipu a pod.), veľmi často sa vyskytuje na ríbezliach a orechu. Na infekciu sú náchylné oslabené a mechanicky poškodené jedince. Na stromoch napáda najmä tenšie vetvičky a konáre, hrubšie konáre sú infikované iba zriedka.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Usychanie vetvičiek a konárov môže byť spôsobené rôznymi faktormi a chorobami, preto pokiaľ sa na konároch nevytvoria typické ružové útvary – sporodochiá, nie je jasné, či ide o nektriové zasychanie.
Preventívna ochrana
Ochrana je zameraná na udržiavanie dobrého zdravotného a výživového stavu ríbezlí a ovocných stromov. Dôležité je zatieranie väčších rezných rán po reze štepárskym voskom alebo latexovou farbou a na mechanické odstraňovanie starých a napadnutých vetiev. Chemická ochrana sa proti tejto chorobe nerobí, napadnuté konáriky sú už nevyliečiteľné.
Váš košík je prázdny.