Pôvodca choroby: Uncinula necator (huba)
Symptómy
Prvé príznaky sa objavujú na vrchnej strane listov, v podobe bledších, zelenožltých škvŕn. Belavý povlak mycélia na vrchnej strane listov sa objavuje až neskôr, hlavne po dlhšom teplom a sparnom období. Pri niektorých odrodách po nekrotizácii povrchových buniek vzniká na listoch jemná tmavohnedá kresba. Listy sa pri silnom napadnutí skrúcajú a usychajú.
Po infekcii strapcov pri kvitnutí dochádza k ich odumieraniu. Napadnuté mladé bobule bývajú husto pokryté mycéliom, povrch šupky neskôr hnedne a zasychá. Napadnuté mladé bobule zostávajú tvrdé, nedozrú a šťava sa znehodnocuje. Pri infekcii vyvinutejších alebo dozrievajúcich bobúľ môže byť na šupkách okrem bieleho povlaku aj hnedé sieťovité zafarbenie, pri silnom napadnutí bobule praskajú a sú pokryté bielym povlakom. Víno z napadnutých strapcov má nepríjemnú príchuť po hubách.
Múčnatka postihuje aj jednoročné drevo, kde spôsobuje nekrózu v podobe hnedých sieťových kresieb v tvare pozdĺžnych škvŕn, so slabo viditeľným bielym povlakom mycélia. Na dozrievajúcom letoraste škvrny stmavnú, sčernejú a odumreté korkové pletivo jemne popraská.
Vznik a vývoj choroby
V našich podmienkach múčnatka prezimuje najmä mycéliom pod šupinami púčikov a na letorastoch. Po vypučaní viniča prerastá z púčikov na mladé výhonky a na ich listoch vytvára spóry, ktoré sú primárnym zdrojom infekcie. K primárnej infekcii môže dochádzať už v máji, ale hlavný prejav symptómov je v júli a v auguste. Rozvoj choroby podporuje suché a teplé počasie s občasnými dažďami a prehánkami.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Múčnatku si záhradkári môžu ľahko zameniť s plesňou, preto treba pozorne naštudovať a porovnať symptómy obidvoch chorôb (popis je uvedený pri plesni viničovej).
Preventívna ochrana
Prevencia je podobná ako pri plesni, väčšinou je však slabo účinná alebo neúčinná. Chemickú ochranu možno v záhradkách, podobne ako v prípade plesne, obísť pri pestovaní hrozna na konzum, najmä výberom menej citlivých odrôd. Najpoužívanejšie stolové odrody – chrupky sú však väčšinou na múčnatku citlivé a podobne ako pri odrodách a pri hrozne pestovanom na víno je chemická ochrana proti múčnatke väčšinou potrebná každý rok.
Pri silnom výskyte v predchádzajúcom roku sa prvý postrek robí už pri dĺžke výhonkov 5-10 cm. Pri „normálnom“ ošetrovaní sa prvý postrek aplikuje neskôr – pred kvitnutím a po kvitnutí (podľa podmienok a počasia), ďalej v 7-14 dňových intervaloch, podľa aktuálnych podmienok. Ochrana tak isto závisí od citlivosti odrôd (citlivé sú najmä Portugal, Vavrinecké, Müller Thurgau, Veltlínske zelené a pod.) a priebehu počasia a postupu choroby. Pri striedavom počasí je výhodné použiť prípravok, ktorý účinkuje súčasne aj proti plesni. Celá chemická ochrana je takisto náročná na vedomosti a skúsenosti, preto sa v danom roku menej skúseným záhradkárom odporúča využiť konkrétne a aktuálne rady odborníkov. Podobne ako pri plesni treba tiež sledovať signalizáciu, ktorá sa vykonáva a uvádza aj proti múčnatke.
Váš košík je prázdny.