Pôvodca choroby: Sphaerotheca pannosa pv. persicae (huba)
Symptómy
Prvé príznaky sa objavujú v polovici leta na spodnej strane listov v podobe hustých, bielych povlakov. Postihnuté časti listovej čepele sa deformujú, listy postupne usychajú a môžu predčasne opadávať. Napadnuté letorasty prestávajú rásť, kôrové pletivá praskajú a často od vrcholu zasychajú. Tieto príznaky ostávajú často nepovšimnuté a pozornosť vzbudzujú skôr symptómy na plodoch, väčšinou až pri ich zbere. Na plodoch sa choroba prejavuje tvorbou okrúhlych škvŕn porastených bielym povlakom, ktorý neskôr zhnedne. Konzistencia plodu je v miestach škvŕn kožovitá a tuhá.
Vznik a vývoj choroby
Patogén prezimuje v korunách broskýň a šíri sa pri suchom a teplom počasí s občasnými dažďami. Choroba je škodlivá hlavne v škôlkach a pri napadnutí plodov. V našich podmienkach sa vyskytuje najmä v suchých a uzavretých polohách južnejších a teplejších regiónov.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Poškodenie listov si môžu niektorý menej skúsený záhradkári zameniť za kučeravosť broskýň, avšak múčnatka vytvára biely povlak a listy nie sú červeno sfarbené tak ako pri kučeravosti.
Preventívna ochrana
Prevenciou je odstránenie napadnutých výhonkov a opadaných listov. Choroba čiastočne zhoršuje vzhľad a kvalitu plodov a pokiaľ sa v záhradkách nevyskytuje vo vysokej miere, chemická ochrana nebýva nutná (plody sú po odstránení silnejšie napadnutej pokožky konzumné).
Pri pravidelnom a silnom výskyte choroby sa broskyne ošetrujú pri prvých symptómoch na listoch a podľa potreby sa postrek opakuje po 10-14 dňoch. V rizikových oblastiach sú preto nutné časté a dôkladné prehliadky stromov. Podmienkou chemickej ochrany je dodržanie ochrannej doby použitých prípravkov do zberu prvých plodov.