Symptómy
Mladé húsenice vyžierajú do listov hlúbovín najskôr drobné jamky, neskôr väčšie otvory a nakoniec vyžierajú listy úplne, pričom zanechávajú len listovú žilnatinu. Vyžraté chodbičky možno pozorovať v hlávkach kapusty a karfiolu. Poškodené rastliny sú znehodnotené trusom a často podliehajú hnilobe.
Vznik a vývoj poškodenia
Prezimuje kukla v pôde. Prvá generácia mory kapustovej sa objavuje v máji a v júni. Oplodnené samičky kladú vajíčka na spodnú stranu listov. Vyliahnuté larvy sa živia na listoch, po dorastení sa kuklia v pôde. Motýle druhej generácie sa objavujú v júli a v auguste, húsenice v septembri. Veľmi často sa spolu s morou kapustovou vyskytuje aj mora kelová (Mamestra oleracea). Mora kapustová je jedným z najdôležitejších škodcov hlúbovín.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Požerky na listoch v podobnom rozsahu ako mora kapustová, mora kelová a mora gama spôsobujú aj húsenice mlynárika kapustového. Húsenice mory kapustovej sú obyčajne zelenkasté s hnedou chrbtovou stranou.
Preventívna a biologická ochrana
Mory patria medzi nočné motýle, tzn. ich rojenie je možné sledovať pomocou svetelných lapačov. Vajíčka ako aj vyliahnuté húsenice je možné zničiť pri pravidelnej kontrole spodnej strany listov. Biologická ochrana zatiaľ nie je prepracovaná, sľubné sú preparáty na báze baktérií účinnými proti húseniciam motýľov.
Chemická ochrana
V rokoch s vysokým výskytom škodcu býva potrebná aj chemická ochrana. Postrek je potrebné aplikovať proti mladým húseniciam, pokiaľ sa nachádzajú na vonkajších listoch. Proti starším húseniciam, ktoré sú ukryté vo vnútri hálok je postrek neúčinný, pretože ich nezasiahne. Do postrekovej kvapaliny je potrebné pridať zmáčadlo.