Pôvodca choroby: Monilinia fructigena, konídiové štádium Monilia fructigena (huba)
Symptómy
Monilióza postihuje predovšetkým zrelé hrušky a jablká. Na napadnutých plodoch sa tvoria veľké hnedé škvrny, dužina plodu hnedne a postupne podlieha hnilobe celý plod (tzv. hnedá forma hniloby). Neskôr sa na povrchu hnijúceho pletiva objavujú krémovo sfarbené drobné „vankúšiky“, ktoré sú obvykle usporiadané v sústredných kružniciach. Napadnuté plody opadávajú, alebo ostávajú visieť na strome a mumifikujú (scvrkávajú sa a vysychajú). Rozvoj hniloby pokračuje aj v skladoch, kde za neprístupu svetla vzniká tzv. čierna forma moníliovej hniloby. Zhnité jablká sú čierne, lesklé a kožovité. Na povrchu pokožky sa na rozdiel od hnedej formy hniloby nevytvárajú žiadne útvary.
Vznik a vývoj choroby
Monilióza je najnebezpečnejšou chorobou jabĺk na stromoch aj v skladoch. Najčastejšie napáda plody v mieste mechanického poškodenia, alebo poškodenia hmyzom (napr. pri poškodení obaľovačmi). Prezimuje v mumifikovaných plodoch alebo v napadnutých orgánoch rastliny. Počas vegetácie sa choroba rozširuje za daždivého a vlhkého počasia.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Monilióza sa teoreticky môže zameniť s viacerými chorobami plodov (najmä s horkou hnilobou jabĺk), od ktorých sa odlišuje tvorbou krémových „vankúšikov“, prípadne čiernou farbou pokožky plodu pri skladovej forme hniloby.
Preventívna ochrana
Z preventívnych opatrení je potrebné počas celého roka odstraňovať napadnuté a mumifikované plody zo stromov, zabrániť poškodeniu plodov škodcami (biologická alebo chemická ochrana proti obaľovačom), jablká a hrušky zberať opatrne a vyvarovať sa akéhokoľvek poškodenia šupky. Pred uskladnením treba vytriediť a odstrániť choré a podozrivé plody. V skladoch a pivniciach treba zabrániť vysokej vlhkosti a ovlhčeniu, príp. kondenzácii vody na plodoch. Počas celého obdobia skladovania je nutné hnijúce plody pravidelne odstraňovať, aby sa hniloba nešírila na susedné plody.
Chemická ochrana v záhradkách nebýva nutná, pri prípadnej ochrane proti chrastavitosti fungicídy (aplikované 3-4 týždne pred zberom) účinkujú aj proti monilióze. V záhradkách sú však preventívne opatrenia a ochrana proti škodcom dostatočnou ochranou proti monilióze.
Váš košík je prázdny.