Symptómy
Na spodnej strane napadnutých listov je možné pozorovať 1 až 2 mm veľké, ploché larvy a asi 2 mm dlhé biele motýliky, ľudovo nazývané „biele mušky“. Rastliny sú okrem škôd spôsobených cicaním druhotne napádané vírusovými chorobami (napr. vírusové žltnutie uhoriek), ktoré molica skleníková prenáša. Listy a plody sú znečistené medovicou, ktorá je dobrou živnou pôdou pre saprofytické černe, druhotne pokrývajúce listy. Povrch takýchto listov pripomína akoby boli poprášené sadzami.
Vznik a vývoj poškodenia
Molica skleníková je široko polyfágny druh, ktorý napáda takmer všetky druhy zelenín. Mimoriadne silno bývajú napadnuté porasty uhoriek, rajčiakov, zemiakov a kapustovitej zeleniny. V podmienkach strednej Európy prezimuje len v uzatvorených priestoroch – v skleníkoch. Samička kladie čierne vajíčka do kruhu na spodnú stranu listov. Vyvinuté dospelé jedince škodia podobne ako nymfy cicaním na spodnej strane listov. Podobným spôsobom ako molica skleníková poškodzuje rastliny uhoriek aj molica tabaková (Bemisia tabaci), ktorá sa však vyskytuje najmä v uzatvorených priestoroch skleníkov.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Symptómy napadnutia na listoch sú podobné poškodeniam inými cicavými škodcami napr. voškami, ktoré podobne ako molica skleníková znečisťujú listy medovicou, na ktorej sa následne rozvíjajú černe a je podobne ako vošky významným vektorom vírusových ochorení. V prípade, že sa jedná o molicu skleníkovú, sú na spodnej strane listov prítomné asi 2 mm veľké, biele motýliky, ktoré pri vyrušení vzlietnu, ale za krátky čas opäť prisadnú na list. Pre presnejšiu diagnózu a zistenie prítomnosti škodcu najmä v skleníkoch, sa odporúča použiť žlté lepové doštičky.
Preventívna a biologická ochrana
Vhodným preventívnym opatrením je likvidácia rastlinných zvyškov a dezinsekcia skleníkov v zimnom období. Pri nákupe sadby a priesad je potrebná ich dôkladná kontrola, aby nedošlo k neúmyselnému zavlečeniu škodcu na vlastné pozemky. V skleníkoch sa odporúča použiť žlté lepové doštičky, ktoré slúžia jednak na signalizáciu prítomnosti a početnosti škodcu, na druhej strane slúžia aj na jeho čiastočnú reguláciu. Na biologický boj sa v skleníkoch používa dravá osička Encarsia formosa, ktorú je potrebné nasadiť ihneď pri prvom zistení prítomnosti škodcu na žltých lepových doštičkách.
Chemická ochrana
Chemická ochrana je sťažená jednak kvôli veľkej odolnosti pupárií (posledné larválne štádium, ktoré neprijíma potravu) a jednak kvôli vytvorenej rezistencii (odolnosti) na mnohé insekticídy. Postrek insekticídom sa odporúča vykonať ihneď pri prvom zistení prítomnosti škodcu a potom opakovať podľa potreby v 4 až 5 dňových intervaloch. V rámci insekticídneho boja je potrebné striedať prípravky resp. účinné látky, aby nedošlo k vytvoreniu rezistencie.
Váš košík je prázdny.