Symptómy
Kolónie nýmf cicajú na listoch, kvetoch a lepia ich medovicou. Listy sú skrútené a nerovnomerne sa vyvíjajú. Medovica je vhodnou živnou pôdou pre saprofytické huby. Vplyvom osmotického účinku medovice listy usychajú, trhajú sa a hromadne opadávajú. Podobne černejú a opadávajú aj plody.
Vznik a vývoj poškodenia
Méra hrušková má dve formy, letnú a jesennú. Prezimuje dospelý jedinec v trhlinách kôry kmeňov a konárikov hrušiek. Samičky kladú skoro na jar v blízkosti púčikov vajíčka. Vyliahnuté nymfy sa živia cicaním na kvetoch a mladých listoch. Koncom mája sa objavujú jedince druhej generácie, ktorej samičky kladú vajíčka v pravidelných retiazkach na vrchnú stranu listov. Na jeseň sa objavujú väčšie, tmavo sfarbené dospelé jedince, ktoré prezimujú. Méra hrušková je v našich podmienkach vážnym škodcom hrušiek.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Skrútené a polepené listy môžu byť výsledkom poškodenia viacerými škodcami najmä však voškami. V prípade, že sa jedná o poškodenie spôsobené mérou hruškovou, je možné na listoch, kvetoch a výhonkoch pozorovať žlté, sploštené larvy. Dospelé jedince sú oranžové a približne 2,5 mm veľké.
Preventívna ochrana
Z preventívnych ochranných opatrení prichádza do úvahy dôkladné očistenie a spálenie starej kôry stromov, kde škodca prezimuje.
Chemická ochrana
Pri silnom výskyte méry je možné ošetriť stromy hrušiek približne na konci kvitnutia a potom za 3 týždne postrek zopakovať.
Váš košík je prázdny.