Pôvodca choroby: Taphrina deformans (huba)
Symptómy
Prvé príznaky sa objavujú krátko po vypučaní listov z infikovaných púčikov. Listy sa začínajú stáčať, žltnú, červenejú a deformujú sa. Do polovice leta všetky napadnuté listy najskôr zo spodnej strany zbelejú, neskôr zhnednú a opadnú. Ojedinelo sa kučeravosť môže objavovať na plodoch, ktoré sú zdeformované, praskajú, zaostávajú v raste a predčasne opadávajú. Pri silnom napadnutí spolu s listami opadnú aj plody. Pri miernejšom priebehu choroby plody opadnúť nemusia, ale ich množstvo a kvalita sú redukované. Po opade infikovaných listov obvykle zakrátko z konárikov vyrastú nové listy. Konáriky ale môžu zle vyzrievať, zaostávajú v raste a môžu sa deformovať. Napadnutý strom stráca prirodzenú odolnosť a je náchylnejší na vymŕzanie a choroby (najmä choroby kmeňov), čím sa výrazne znižuje jeho životnosť.
Vznik a vývoj choroby
Pôvodca choroby prezimuje v korunách broskýň, odkiaľ na jar prerastá do púčikov a listov. K najväčšiemu napadnutiu dochádza počas daždivej, studenej a dlhej jari. Kučeravosť je najdôležitejšou chorobou broskýň, spôsobujúcou opad listov, vysiľovanie a skracovanie životnosti stromov a významné straty na úrode.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Červené sfarbenie a deformácie listov sú dostatočnými príznakmi na odlíšenie od iných chorôb.
Preventívna ochrana
Preventívna ochrana má proti tejto chorobe iba minimálny účinok, spoľahlivá je iba chemická ochrana.
Podmienkou účinnej ochrany je každoročné a paušálne preventívne ošetrovanie fungicídmi vo všetkých lokalitách (aj v záhradkách), pretože po vypuknutí choroby už nie sú účinné žiadne ochranné opatrenia, ani fungicídy. Postreky sa robia na jeseň po opade listov a na jar, tesne pred nalievaním sa púčikov. Ideálne je ošetrenie v obidvoch termínoch. Pri dlhej a daždivej jari sa otváranie púčikov a tým aj obdobie vzniku infekcie predlžuje, preto možno ošetrenie zopakovať o 10-14 dní po prvom jarnom postreku. Z hľadiska účinnosti je najpodstatnejšie úplne zmáčať („vykúpať“) celý strom a každý konárik tak, aby postreková kvapalina po konárikoch a kmeni stekala. Kvôli zlepšeniu účinnosti postreku a priľnavosti postrekovej kvapaliny na konáre a kôru je vhodné k fungicídu do vody pridať aj zmáčadlo.