Pôvodca choroby: Tranzschelia pruni-spinosae (huby)
Symptómy
Hrdza vyvoláva na vrchnej strane listov žltkasté škvrny, ktoré bývajú po liste nepravidelne roztrúsené. Na spodnej strane listov sa v mieste škvŕn nachádzajú drobné, okrúhle, prášivé kôpky uredospór hrdzavo-hnedej farby. Neskôr sa na spodnej strane tvoria čiernohnedé kôpky – ložiská teleutospór (zimných výtrusov). Pri silnom napadnutí dochádza k predčasnému opadnutiu listov.
Vznik a vývoj choroby
Hrdza slivková môže napádať všetky kôstkoviny, najčastejšie sa vyskytuje na slivke a marhuli. Medzihostiteľskou rastlinou je Veternica iskerníkovitá, kde prezimuje v štádiu mycélia. Škodlivosť hrdze spočíva v znížení asimilačnej plochy a predčasnom opadávaní listov. V našich podmienkach sa však vyskytuje iba v niektorých rokoch a lokalitách, zvyčajne koncom leta a na jeseň. V dôsledku neskorého výskytu choroby nebývajú škody významné.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Žlté škvrny na vrchnej strane listov sa síce môžu podobať na niektoré iné choroby, ale sporulácia na spodnej strane vo forme hrdzavo-hnedých alebo čiernohnedých kôpok je dostatočným odlišovacím znakom od iných chorôb.
Preventívna ochrana
Z ochranných zásahov sa odporúča odstrániť medzihostiteľské rastliny z blízkostí sadov a záhrad a dobrá výživa stromov. Najmä v prípade silného výskytu choroby je potrebné vyhľadať v blízkosti medzihostiteľa a zlikvidovať ho. Chemická ochrana sa vzhľadom na nízku škodlivosť choroby neuplatňuje, obvykle postačujú preventívne opatrenia.
Váš košík je prázdny.