Pôvodca choroby: Uromyces pisi (huba)
Symptómy
Na listoch, stonkách a na strukoch vznikajú drobné žlté škvrny, ktoré neskôr tmavnú. Pokožka sa v strede škvŕn nadvihuje a po pretrhnutí sa objavia hnedé, neskôr čierne prášivé kôpky, ktoré sú na okraji lemované zvyškami pokožky. Kôpky sa nachádzajú na oboch stranách listov, najčastejšie na spodnej strane a sú roztrúsené po celej listovej ploche. Pri silnom napadnutí sa pri pohýbaní rastlín z týchto kôpok uvoľňuje tmavý prach spór.
Vznik a vývoj choroby
Medzihostiteľskou rastlinou hrdze hrachovej je mliečnik chvojkový, ktorý slúži na prezimovanie patogéna. Pretože vývojový cyklus je na mliečniku veľmi zdĺhavý, aéciospóry sa na hostiteľskú rastlinu dostávajú pomerne neskoro. Z týchto dôvodov hrdzou hrachu trpia najmä neskoré výsevy, porasty prehustené a na mokrých stanovištiach.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Symptómy sú dostatočnej odlišné od iných chorôb.
Preventívna ochrana
Pri výskyte choroby treba po zbere úrody dôkladne zlikvidovať rastlinné zvyšky, dodržiavať striedanie plodín, v nasledujúcom roku vysiať hrach v optimálnom termíne a neprehusťovať porasty. Chemická ochrana sa proti tejto chorobe nepoužíva.
Váš košík je prázdny.