Pôvodcovia choroby: Pleospora papaveracea, Dendryphion penicillatum (huby)
Symptómy
Prvé symptómy helmintosporiózy sa objavujú už na mladých klíčiacich rastlinách. Koreňový kŕčok napadnutých rastlín hnedne, zaškrcuje sa a postupne celá rastlina odumiera. Neskôr sa na stonkách tvoria modročervené pruhy (pásiky) dlhé aj niekoľko centimetrov. Symptómy sa na listoch tvoria až v neskorších rastových fázach, hlavne pred kvitnutím. Sú vo forme tmavohnedých, hranatých škvŕn, ohraničených listovou žilnatinou. Za sucha škvrny zasychajú a pri vlhkom a daždivom počasí sa pokrývajú sivým povlakom mycélia a fruktifikačných orgánov huby.
Silno napadnuté makovice sú malé, deformované, na povrchu modro-čierne alebo fialovkasté, pokryté hustým tmavým povlakom konídionosičov a konídií (najmä pri vlhkom a daždivom počasí). Niekedy však bývajú napadnuté makovice vyvinuté normálne a sú úplne bez vonkajších symptómov. Pri ich otvorení je vo vnútri viditeľné rozrastené mycélium, ktoré spôsobuje tvorbu zŕn v zhlukoch pri prepážkach makovice, takže semená a celá makovica je úplne znehodnotená.
Vznik a vývoj choroby
Napadnutie bázy rastlín sa vo vysokej miere vyskytuje na jedincoch, poškodených na báze larvami živočíšnych škodcov (pozri časť o živočíšnych škodcoch). Podobne aj k infekcii makovíc a semena dochádza cez bliznu, alebo cez poškodenia spôsobené krytonosom makovicovým (Ceutorrhynchus macula-alba).
Huby – pôvodcovia choroby prezimujú na rastlinných zvyškoch. Choroba môže znížiť výnos semena až o 30% (v krajinách s rozvinutým pestovaním maku ako napr. ČR, sa straty na úrode pohybujú v rozmedzí 10-40%).
Možnosti zámeny s inými chorobami
Možnosti zámeny a odlíšenia sú uvedené pri plesni maku.
Preventívna a chemická ochrana
Preventívne opatrenia sú rovnaké ako pri plesni, dôraz treba klásť najmä na ochranu proti živočíšnym škodcom. Z hľadiska eliminácie primárnych infekcií je dôležité morenie osiva, ktorým sa zamedzuje prenos choroby semenami. V záhradkách však väčšinou postačujú preventívne ochranné opatrenia.