Symptómy
Koreňový systém napadnutých rastlín je zakrpatený a sú na ňom viditeľné rôzne veľké hrčky, ktoré nazývame hálky. Hálky dosahujú veľkosť od niekoľko mm do niekoľko cm a sú výsledkom bujnenia buniek vplyvom toxických výlučkov háďatka. Kolovité korene zostávajú krátke a sú rôzne deformované. V dôsledku poškodenia koreňov rastliny vädnú, žltnú a pri silnom napadnutí hynú.
Vznik a vývoj poškodenia
Háďatko koreňové má široký okruh hostiteľských rastlín, okrem koreňovej zeleniny napáda uhorky, šalát, papriku, kapustovú zeleninu a rôzne druhy okrasných rastlín. Háďatko koreňové je endoparazit, čo znamená, že svoj vývoj prekonáva vo vnútri rastlinných pletív. Larvy prenikajú do tenkých korienkov pomocou aktívnych ústnych bodcov a vplyvom toxických výlučkov dochádza k tvorbe hálok. Háďatko koreňové je teplomilný druh, ktorý je schopný mať v našich podmienkach 3 až 4 generácie, v skleníkoch až 10. Vyskytuje sa hlavne lokálne a najmä v teplých rokoch.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Korene môžu byť zdeformované aj v dôsledku pestovania koreňovej zeleniny na ťažkých a utužených pôdach, s nedostatkom kyslíka. Háďatko koreňové však vytvára na koreňoch rôzne veľké hálky, čím sa odlišuje od abiotickej deformácie koreňov.
Preventívna ochrana
V rámci preventívnej ochrany je potrebné dodržať časový odstup v pestovaní hostiteľských rastlín. Na záhony, na ktorých sa háďatko koreňové vyskytuje je vhodné zaradiť plodiny, ktoré nie sú háďatkom napádané (napr. kukuricu). Počas vegetácie je potrebné kontrolovať porasty a robiť negatívne výbery, t.j. odstraňovať napadnuté rastliny.
Chemická ochrana
Chemická ochrana je povolená len na ošetrenie pôdneho substrátu v skleníkoch. Z hygienických ani ekologických dôvodov sa tieto prípravky neodporúča aplikovať na voľné plochy v záhradách.
Váš košík je prázdny.