Pôvodcovia choroby: huby z rodu Fusarium (F. solani, F. coeruleum, F. sambucinum a iné)
Symptómy
Na strúčikoch cesnaku sa najprv objavujú drobné hnedé škvrny, ktoré postupne prenikajú dovnútra. Pri priečnom reze sa hnedé – napadnuté časti jasne odlišujú od nenapadnutých. Medzi strúčkami, alebo na koreňoch sa často objavuje biely alebo ružovkastý povlak mycélia. Postupne celý cesnak práchnivie.
Fuzarióza cibule je menej frekventovaná a vyskytuje sa okrem poľných podmienok najmä v skladoch. Prejavuje sa suchou hnilobou cibule, ktorá sa postupne scvrkáva a mumifikuje. Nápadným symptómom choroby je biely až ružovkastý povlak, ktorý sa môže vytvárať na povrchu cibule alebo pod suknicami, príp. namiesto dužiny po jej spráchnivení.
Vznik a vývoj choroby
Zdrojom infekcie môžu byť strúčiky na sadenie alebo pôda, kde sa cesnak alebo cibuľa často pestuje. Napadnutie vzniká na ťažkých, vlhkých a studených pôdach, pri neskorom zbere a nedostatočnom vysušení cesnaku. Napadnutie teda začína a prebieha už v záhradke, no pokračuje aj po zbere. Fuzarióza je najvážnejšou chorobou cesnaku, ktorá spôsobuje veľké škody hlavne počas jeho skladovania.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Choroba sa môže zameniť s viacerými chorobami a skládkovými hubami (prípadne so škodcami), od ktorých sa odlišuje prítomnosťou bieleho alebo slabo ružového mycélia.
Preventívna ochrana
Účinnou ochranou proti výskytu choroby sú dobré pestovateľské podmienky, vhodná pôda a stanovisko, vysádzanie zdravej sadby, správne načasovaný zber, kvalitné vysušenie a skladovanie vo vhodných podmienkach.
V oblastiach s nevhodnými pôdami a podmienkami na pestovanie cesnaku mnohí záhradkári cesnak po zbere radšej spracujú (napr. vo forme nasolenej cesnakovej pasty) a zabránia tak jeho znehodnoteniu počas skladovania.
Účinnou chemickou ochranou je fungicídne morenie cesnaku tesne pred výsadbou. Fungicídne morenie nie je však nevyhnutné a používa sa skôr na ošetrenie sadby, ktorú si záhradkári prinášajú z iných podmienok, aby sa choroba nepriniesla nakazenými strúčikmi. Morenie totiž stráca účinnosť niekoľko týždňov po vysadení a o ďalšom výskyte choroby rozhodujú podmienky pestovania, zberu a uskladnenia.
Váš košík je prázdny.