Pôvodca choroby: Pseudopeziza tracheiphila (huba)
Symptómy
Huba napáda najmä spodné listy, kde sú prvými príznakmi infekcie tmavé žilky, okolo ktorých sa objavujú nevýrazné žlté škvrny. Neskôr sa škvrny zväčšujú, sú nepriesvitné, ohraničené listovou žilnatinou a od stredu zasychajú. Na modrých odrodách sa tvoria karmínovočervené škvrny, na bielych odrodách sú škvrny žlté. Suché pletivo je sfarbené do hneda a má jemné žlté lemovanie.
Vznik a vývoj choroby
Huba prezimuje v pletive napadnutých, opadnutých listov. Ochorenie sa šíri hlavne na jar a začiatkom leta za teplého a daždivého počasia. Pri väčšom rozšírení infekcie vznikajú škody zmenšením listovej plochy a úroda zle dozrieva. V našich podmienkach obvykle škodlivosť nebýva veľká.
Možnosti zámeny s inými chorobami
V začiatočných fázach sa škvrny môžu zamieňať za iné choroby listov, neskôr sú však už symptómy dostatočne odlišné od iných chorôb. Určitou pomôckou môže byť aj to, že červená spála sa vyskytuje najmä na spodných listoch viničového kra.
Preventívna ochrana
V rámci prevencie je dôležitá likvidácia starých listov z predchádzajúceho roku.
V lokalitách s častým a škodlivým výskytom choroby sa prípravky aplikujú pri dĺžke letorastov 5-10 cm, za účelom zabránenia primárnej infekcii. Neskôr už ošetrenie nebýva nevyhnutné a ani účinné, pretože proti ojedinelým neskorším sekundárnym infekciám nie je potrebné zasahovať. Chemická ochrana resp. niektoré prípravky aplikované proti plesni a múčnatke čiastočne účinkujú aj proti tejto chorobe, čím pravdepodobne dochádza k potlačeniu sekundárnych infekcií.
Váš košík je prázdny.