Pôvodcovia choroby: Erwinia carotovora subsp. atroseptica a iné druhy z rodu Erwinia (baktérie)
Symptómy
Prvé príznaky černenia byle (tzv. čiernej nohy zemiaka) sa väčšinou objavujú na začiatku vegetácie, pred zapojením porastov. Byle sú na báze hnedo-čierne, zahnívajú a ľahko sa dajú vytrhnúť z pôdy. Niekedy je báza stonky úplne odhnitá a oddelená od spodnej časti a zasychajúca vňať leží voľne na pôde. Trsy sú metlovitého vzhľadu, s listami stuhnutými a lievikovito stočenými. Symptómy resp. choroba nemusí postihovať celý trs, napadnuté môžu byť iba niektoré stonky. Baktérie môžu niekedy preniknúť iba do cievnych zväzkov stonky a vyvolať systémovú infekciu, prejavujúcu sa vädnutím rastlín alebo zakrpatením v raste. Pri začiatočných alebo miernych príznakoch sa na podzemných častiach tvoria iba malé hnilobné škvrny s tmavými cievnymi zväzkami.
Černenie byle zemiakov často nadväzuje na mokrú hnilobu zemiakov, ktorá je popísaná v kapitole o nešpecifických chorobách a škodcoch zemiakov.
Vznik a vývoj choroby
Najdôležitejším zdrojom infekcie je napadnutá sadba, ale baktérie môžu prežívať aj na zvyškoch kultúrnych ako aj burinných rastlín v každej pôde. Počas vegetácie choroba vzniká za nadmerne vlhkého a teplého počasia, pri nadmernom zavlažovaní, na pozemkoch s častým pestovaním zemiakov a pod..
Možnosti zámeny s inými chorobami
Príznaky na listoch sa môžu zamieňať za zvinutku zemiaka alebo za koreňomorku zemiakovú. Základnou odlišnosťou od týchto chorôb sú tmavé až čierne škvrny na báze stonky, ojedinelo na podzemných orgánoch. Podobné symptómy na nadzemných orgánoch môže vyvolávať aj bakteriálna krúžkovitosť, ktorá sa na černenie byle a mokrú hnilobu podobá aj symptómami na hľuzách. Krúžkovitosť na rozdiel od mokrej hniloby prednostne napáda hľuzu v oblasti cievnych zväzkov (viditeľné na priereze hľuzy) a v začiatočných fázach infekcie na rozdiel od mokrej hniloby hľuzy nezapáchajú.
Preventívna ochrana
Napadnuté stonky a rastliny sa nedajú nijako vyliečiť a proti tejto chorobe nie sú účinné žiadne chemické látky. Ochrana je založená na prevencii, ktorá spočíva v používaní kvalitnej a uznanej sadby, striedaní plodín, optimálnom hnojení a závlahe zemiakov, opatrnom zbere a v optimálnych podmienkach skladovania.