Pôvodca choroby: Cladosporium cucumerinum (huba)
Symptómy
Choroba sa na mladých, klíčiacich rastlinách prejavuje červenými až purpurovými škvrnami na klíčnych listoch a na hypokotyle. Pri infekcii starších rastlín sa na listoch a stonkách objavujú vodnaté, bledozelené, postupne hnednúce škvrny, ohraničené svetlejším dvorcom. Na plodoch sa tvoria sivé, mierne prepadnuté škvrny so svetlejším okrajom. Na povrchu škvŕn sa časom objavuje olivovozelený, zamatový povlak fruktifikačných orgánov huby, s mliečnymi kvapkami, ktoré neskôr hnednú a stuhnú. Plody prestávajú rásť a odumierajú, prípadne podliehajú sekundárnym hnilobám.
Vznik a vývoj choroby
Choroba napáda uhorky a cuketu. Prezimuje na zvyškoch napadnutých rastlín, v pôde alebo na kultivačnom náradí, je prenosná aj osivom. Výskyt ochorenia podporuje dlhšie obdobie s rosami a nízkymi nočnými teplotami, teploty nad 21°C spomaľujú rast a šírenie patogéna.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Choroba je typická zamatovo hnedým povlakom na škvrnách, ktoré ju odlišujú od iných chorôb.
Preventívna ochrana
Dôležité je pestovanie odolnejších odrôd, ktoré je potrebné v rokoch a oblastiach častého výskytu vytypovať. Počas vegetácie je vhodné odstraňovať z rastlín napadnuté plody a po zbere odstrániť všetky rastlinné zvyšky. V skleníkoch je vhodné udržiavať teplotu vyššiu ako 21°C a vetraním zabrániť oroseniu listov. Chemická ochrana sa proti tomuto patogénovi nepoužíva.
Váš košík je prázdny.