Pôvodca choroby: Xanthomonas arboricola pv. juglandis – synonymum X. campestris pv. juglandis, X. juglandis (baktéria)
Symptómy
Symptómy sa na listoch začínajú hnedými hranatými škvrnami, ktoré môžu zasahovať aj listové stopky. Pri silnej infekcii škvrny postupne splývajú a list obvykle odumiera. Na zelenom oplodí sa tvoria pľuzgierovité hnedé škvrny s mokvavým okrajom. Pletivo zmäkne, prepadáva sa a postupujúca nekróza postihuje aj jadro. Napadnuté plody následne sčernejú, scvrkávajú sa a môžu predčasne opadávať.
Vznik a vývoj choroby
Baktérie prežívajú hlavne v púčikoch, menej na rastlinných zvyškoch. Počas vegetácie sa na škvrnách tvorí bakteriálny sliz, ktorým sa choroba šíri v rámci stromu ale aj medzi stromami za pomoci hmyzu, vtáctva a veterného dažďa. Škodlivosť bakteriózy je najväčšia vo vlhkom a teplom jarnom počasí a na mladých zelených plodoch. V porovnaní s antraknózou sa však vyskytuje menej frekventovane a je menej škodlivá.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Baktériová škvrnitosť sa môže ľahko zamieňať za antraknózu orecha, pri ktorej sú uvedené aj spôsoby odlíšenia týchto chorôb.
Preventívna a chemická ochrana
Preventívna a aj chemická ochrana sú podobné ako pri antraknóze, nakoľko prípravok registrovaný proti antraknóze pôsobí čiastočne aj proti baktériám (bakteriostatický účinok).
Váš košík je prázdny.