Pôvodca choroby: Gnomonia leptostylla – konídiové štádium Marssonina juglandis (huba)
Symptómy
Na listoch sa objavujú malé žlté škvrny, ktoré sa neskôr sfarbujú na svetlohnedo s hnedočerveným olemovaním. Škvrny na listoch môžu postupne splývať a silno napadnuté listy hnednú a usychajú. Škvrny sa tvoria aj na listových stopkách, letorastoch ale aj na plodoch. Na zelených plodoch sú škvrny mierne preliačené. Na spodnej strane listov sa na nekrotickom pletive škvŕn objavujú acervuly (drobné tmavé útvary) v kresbe sústredných kružníc.
Vznik a vývoj choroby
Napadnutie listov spôsobuje stratu asimilačnej plochy, napadnuté plody sú znehodnotené priamo, alebo predčasne opadávajú. Celkovým oslabením stromu sa vytvára predispozícia k poškodeniu mrazom a napadnutiu nektriovým zasychaním konárov – Nectria cinnabarina. Pre veľké a „dospelé“ stromy je choroba menej nebezpečná, úroda nie je vážnejšie nepoškodená ani pri relatívne vysokom napadnutí listov, ktoré sú veľké stromy schopné vykompenzovať. Horšia je situácia pri mladých stromoch a stromčekoch v škôlkach, ktoré sú na poškodenie antraknózou citlivejšie.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Najväčšia možnosť zámeny antraknózy existuje v súvislosti s bakteriózou. Antraknóza je typická väčšími škvrnami a na rozdiel od bakteriózy tvorí na spodnej strane listov spomínané útvary – acervuly.
Preventívna ochrana
Prevenciou pred vznikom choroby je likvidácia opadaných listov na jeseň.
Chemická ochrana sa v záhradkách väčšinou nerobí, vo veľkovýrobe sa ošetrujú skôr mladé stromčeky v škôlkach. „Dospelé“ stromy chorobu znášajú lepšie a vzhľadom na veľkosť stromov a adekvátne spotrebované množstvo prípravku by bola chemická ochrana drahšia ako hodnota zachránenej úrody. Mladé stromčeky sa v škôlkach ošetrujú pred a po kvitnutí, neskôr sa postreky zopakujú podľa vývoja choroby, infekčného tlaku a priebehu počasia.