Pôvodcovia choroby:
Mycosphaerella pinodes – konídiové štádium Ascochyta pinodes
Ascochyta pinodella
Ascochyta pisi (huby)
Symptómy
Antraknóza na listoch a strukoch vyvoláva tvorbu hnedých až červenohnedých okrúhlych škvŕn, v ktorých sa tvoria malé čierne bodky. Na semenách sa tvoria nápadné tmavohnedé až čiernohnedé škvrny, ktoré pri klíčení prechádzajú aj na klíčne listy a stonku a spôsobujú odumretie celej klíčiacej rastliny. Ak je napadnuté osivo, dochádza k odumieraniu klíčiacich rastlín už v pôde. Pri slabšej infekcii semien sa na hypokotyle vzídených rastlín objavia škvrny, dochádza k zaškrteniu hypokotylu, rastliny slabnú, žltnú a predčasne usychajú. Antraknóza postihuje aj koreňový systém, ktorý odumiera a rastlina predčasne usychá.
Vznik a vývoj choroby
M. pinodes a A. pisi sa vyskytujú v oblastiach alebo v rokoch s daždivým a chladným letom, A. pinodella za suchších podmienok. Huby prežívajú na rastlinných zvyškoch v pôde a na osive. K infekcii nadzemných častí dochádza pri teplotách 8 – 26 °C, pričom vysoká vlhkosť vzduchu a veterné dažde podporujú šírenie choroby.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Symptómy na listoch by sa nemali zamieňať za iné choroby, určitá podobnosť existuje so symptómami fuzáriovej resp. suchej koreňovej spály. Preventívne ochranné opatrenia sú však rovnaké proti obom chorobám, preto pri chybnej diagnóze nehrozí riziko využitia nesprávneho spôsobu ochrany.
Preventívna a chemická ochrana
Najúčinnejšou ochranou je striedanie plodín a použitie zdravého a moreného osiva. Moridlá nie sú pre záhradkárov bežne dostupné, preto je potrebné kúpiť už namorené osivo, ktoré sa dá bez problémov zaobstarať v obchodoch. Mnohé semenárske firmy už dodávajú iba morené osivo hrachu, ktoré sa od nemoreného výrazne odlišuje obvykle červeným sfarbením.