Pôvodca choroby: Sphaerotheca mors–uvae (huba)
Symptómy
Prvé príznaky sa objavujú koncom mája na mladých výhonkoch v podobe bielych múčnatých povlakov. Za krátku dobu môže byť napadnutý celý vegetačný vrchol alebo konárik. Listy na napadnutých výhonkoch sú menšie, často predčasne usychajú alebo opadávajú. Po silnom napadnutí z adventívnych očiek napadnutých letorastov vyrastajú nové vetvičky, ktoré sú ale sterilné. Na plodoch sa tvorí najskôr biely, neskoršie hnedý povlak mycélia. Napadnuté plody zaostávajú v raste, nedozrievajú, mumifikujú a ak dozrejú, sú kyslé a majú hubovú chuť.
Vznik a vývoj choroby
Americká múčnatka je najnebezpečnejšia hubová choroba egreša (ríbezle sú postihované menej). Prezimuje na napadnutých vetvičkách a na citlivých odrodách zlikviduje vo vhodných rokoch väčšinou celú úrodu. Zdrojom infekcie po prezimovaní môže byť mycélium na vetvičkách alebo v pučiacich očkách.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Americká múčnatka sa často zamieňa za európsku múčnatku, ktorá je však menej škodlivá a odlišuje sa najmä tým, že nenapáda plody.
Preventívna ochrana
Ochranné opatrenia sa orientujú na pestovanie odolných odrôd (biele odrody sú odolnejšie ako červené), prevzdušnených stromčekových foriem v tvare písmena V, na odstraňovanie napadnutých vetvičiek cez zimu a pod.. Pri silnom výskyte a pri citlivých odrodách býva nutná chemická ochrana, ktorá však nebýva vždy dostatočne účinná (kvôli rezistencii patogéna na registrované fungicídy). Preto je v súčasnosti najúčinnejšou ochranou zakúpenie odrody, ktorá je deklarovaná a v daných podmienkach osvedčene rezistentná. Niektoré odrody deklarované ako rezistentné totiž v niektorých podmienkach bývajú silno infikované a rezistentný charakter sa stráca. Preto je vhodné v konkrétnej lokalite alebo záhradke vyskúšať viacero odrôd, prípadne sa zamerať na odrodu, ktorá sa v daných podmienkach osvedčila. Rezistentné sú väčšinou nové odrody, väčšina starších a červenoplodých odrôd je na múčnatku náchylná.
Ochrana proti múčnatke na ríbezliach je zameraná na odstraňovanie napadnutých výhonkov.
Egreš sa ošetruje pred a po kvitnutí, neskôr o 10-14 dní, najmä podľa ochrannej doby prípravku. Niektoré fungicídy sa z hygienických dôvodov môžu použiť iba pred kvitnutím a po zbere úrody. Dôležité je dôkladné zmáčanie kríkov zo všetkých strán a pravidelné ošetrovanie aj po zbere úrody. Chemická ochrana je účinnejšia na menej citlivých odrodách ako na náchylných, ktoré ani fungicídy nedokážu úplne ochrániť pred napadnutím.
Váš košík je prázdny.