Pôvodca choroby: Alternaria porri f. sp. solani (huba)
Symptómy
Prvé symptómy sa na listoch objavujú začiatkom júna, najväčší rozvoj choroby prebieha v letných mesiacoch. Na listoch sa tvoria drobné, roztrúsené, hnedé až hnedo-čierne škvrny, ostro ohraničené od zdravého pletiva. Neskôr sa v ich strede tvorí koncentrická kresba, čím sa alternáriová škvrnitosť nápadne líši od iných chorôb. Škvrny na stonkách majú pozdĺžny tvar a majú takisto hnedé sfarbenie.
Vznik a vývoj choroby
Zdrojom infekcie sú rastlinné zvyšky v pôde a infikované hľuzy. Alternáriová škvrnitosť je čiastočne dispozičná choroba, pretože sa objavuje na porastoch vystavených stresu (napr. nesprávna výživa, chlad, vysoké teploty a iné). Pre vznik infekcie je síce potrebná vlhkosť (rosy, dažde, hmly), ale alternáriová škvrnitosť sa na rozdiel od plesne zemiakovej vyskytuje najmä v teplejších oblastiach a v teplejších rokoch (optimálne sú teploty nad 25°C). Jej škodlivosť je však v porovnaní s plesňou nižšia, väčšie škody môže spôsobiť na skorých odrodách, ktoré sú na túto chorobu náchylnejšie.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Vzhľadom na veľkú podobnosť príznakov sa alternáriová škvrnitosť často zamieňa za pleseň zemiakovú, pri ktorej sú popísané aj spôsoby odlíšenia.
Preventívna ochrana
Pri výskyte alternáriovej škvrnitosti sa obvykle nemusí aplikovať chemická ochrana, preventívne opatrenia sú také isté ako pri plesni zemiakovej.
Alternáriová škvrnitosť sa vyskytuje približne v čase výskytu plesne zemiakovej, proti ktorej sa chemická ochrana aplikuje každoročne vo väčšine oblastí. Niektoré prípravky aplikované proti plesni sú účinné aj proti alternáriovej škvrnitosti (fungicídy s obsahom účinnej látky mancozeb) a nakoľko väčšinou potlačia aj alternáriovú škvrnitosť, špecifická ochrana proti nej nebýva nutná. Pri výskyte oboch chorôb je preto užitočné vybrať prípravky účinné proti obidvom chorobám.