Pôvodca choroby: Alternaria dauci, A. alternata (huby)
Symptómy
Na najstarších listoch sa tvoria drobné, žlté škvrny, veľkosti 1-2 mm, ktoré postupne hnednú a zachovávajú si žltý okraj. Neskôr škvrny splývajú a postupne celý list zhnedne až sčernie, skučeravie a často odumiera. Listy vyzerajú ako spálené. Pri silnom napadnutí porastu skoro všetky listy sčernejú, zelené ostávajú iba srdiečkové listy. Po zničení väčšiny zelenej vňate a pri zmene podmienok sa na rastlinách obvykle začnú tvoriť nové listy.
V dôsledku väčšej straty listovej plochy niekedy dochádza k sekundárnemu zozeleneniu vrchnej časti koreňov, ktoré sa zničením listov obnažili.
Vznik a vývoj choroby
Pôvodcovia choroby sa v poraste mrkvy šíria najmä v daždivom počasí. Významné škody vznikajú najmä v uzavretých, vlhkých polohách a v prehustených porastoch, ktoré sú nadmerne hnojené dusíkom. Choroba síce rýchlo likviduje listovú plochu, v záhradkách však väčšinou nespôsobuje veľké škody. Po zničení listov obvykle vyrastú nové, čím síce môže dôjsť k stratám na výške úrody; kvalita a skladovateľnosť koreňovej zeleniny by však nemala byť negatívne ovplyvnená.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Silno poškodené – tmavé a „spálené“ listy by mali byť dostatočným rozlišovacím znakom od ostatných chorôb.
Preventívna ochrana
Chemická ochrana proti tejto chorobe nie je zatiaľ možná, preto jej treba predchádzať komplexnou prevenciou: striedaním plodín, neprehnojovaním dusíkom, pestovať radšej menej husté – menej napádané porasty, pri polievaní neprevlhčovať pôdu a polievať skôr v raňajších hodinách, aby záhon do večera obschol.
Váš košík je prázdny.