Pôvodca choroby: Erysiphe heraclei (huba)
Symptómy
Na listoch mrkvy alebo petržlenu sa objavuje najprv jemný a roztrúsený, neskôr súvislý biely múčnatý povlak.
Vznik a vývoj choroby
Múčnatka prezimuje na rastlinných zvyškoch (plodnicami – kleistotéciami) a v porastoch koreňovej zeleniny sa vyskytuje v druhej polovici vegetácie, najmä koncom leta a skoro na jeseň. Vyšší výskyt choroby je viazaný na teplé a suché počasie s rannými rosami a na prehnojené, prehustené, zaburinené alebo zatienené porasty. Vzhľadom na výskyt choroby v druhej polovici vegetácie nebýva väčšinou zníženie úrody a ani škodlivosť tejto choroby vysoká.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Biely múčnatý povlak na listoch je dostatočným odlišovacím znakom od ostatných chorôb. Do úvahy prichádza iba zámena s bielou hnilobou, ale tá postihuje iba bázy listov a skôr korene, na listoch nevytvára biele povlaky tak ako múčnatka.
Preventívna ochrana
Prevencia spočíva v pestovaní nezaburinených, neprehustených, nezatienených a neprehnojených porastov, na slnečnom a vzdušnom mieste.
Chemická ochrana je nutná iba v lokalitách s každoročným a veľmi vysokým výskytom choroby. Začiatok chemickej ochrany (postreky v 10-14 dňových intervaloch) spadá do druhej polovice až konca júla (podľa aktuálnych podmienok a priebehu počasia), najneskôr však do objavenia sa prvých príznakov.
V mnohých publikáciách sa síce chemická ochrana odporúča automaticky, no vzhľadom na výskyt choroby na konci vegetácie a na malú škodlivosť, príp. na možnosť využitia vňate v kuchynskej príprave (postriekanú vňať nemožno použiť na konzum), chemická ochrana v záhradkách väčšinou nebýva vhodná a ani nutná.
Váš košík je prázdny.