Symptómy
Na poškodených rastlinách sú mäkké pletivá a mladé listy zožraté úplne, na starších listoch sú rôzne veľké otvory. Vždy sú však na napadnutých a poškodených častiach rastlín viditeľné stopy slizu. Takéto poškodenia sú vstupnou bránou pre následné napadnutie rôznymi mikroorganizmami, ktoré sa môžu prejavovať rôznymi hnilobami.
Vznik a vývoj poškodenia
Najväčšie škody v záhradkách spôsobujú najmä Slizovec záhradný (Arion hortensis) a slizniačik sieťkovaný (Deroceras reticulatum). Žerú najmä v noci a väčšie škody spôsobujú vo vlhkých rokoch. Ukrývajú sa na vlhkých a zatienených miestach, kde aj prezimujú a na jar z týchto miest vychádzajú za potravou. V lete alebo na jeseň kladú samičky vajíčka plytko do pôdy. Prezimovať môžu vo všetkých vývojových štádiách.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Škody spôsobené mäkkýšmi sú typické svojím rozsahom a nakoľko na napadnutých rastlinách ostávajú stopy slizu, nemalo byť dôjsť k zámene s inými škodcami.
Preventívna a biologická ochrana
Účinným ochranným opatrením proti mäkkýšom v záhradkách sú rôzne zábrany z kovu a plastov, postavené okolo záhonu. Účinné je aj rozkladanie dosák, navlhčených starých textílií po záhrade, pod ktorými sa mäkkýše ukrývajú. Podpora prirodzených nepriateľov je tiež významným krokom v regulácii ich výskytu.
Chemická ochrana
Na chemickú ochranu proti mäkkýšom existujú špeciálne prípravky (moluskocídy), ktorými sa ošetruje na začiatku napadnutia – rovnomerným rozhodením prípravku medzi kultúrnymi rastlinami, prípadne okolo záhonu. Moluskocídy sa vo väčšom rozsahu používajú skôr vo veľkovýrobe, v záhradkách ich použitie zväčša nebýva nutné. Ak sa dôsledne a permanentne vykonávajú vyššie uvedené preventívne opatrenia, škody bývajú zanedbateľné a chemická ochrana nie je potrebná.