Príčina choroby: nedostatok horčíka (Mg) v pôde alebo v rastlinných pletivách
Symptómy
Typickým symptómom je medzižilová chloróza – nerovnomerné žltnutie listov, ktoré začína v medzižilovom priestore a vedie k tzv. mramorovaniu listov. Zelená ostáva postupne iba žilnatina a úzky pás listovej čepele okolo žilnatiny. V pokročilom štádiu sa najmä na viniči postihnuté miesta listov môžu sfarbovať do červena, pri silnom deficite dochádza aj k odumieraniu strapiny. Na ovocných stromoch môže dochádzať k opadávaniu listov na letorastoch, smerom odspodu nahor.
Vznik a vývoj choroby
Deficit horčíka a vznik symptómov vzniká najčastejšie na ľahkých alebo kyslých pôdach, po nadmernom vápnení a v pôdach prehnojených draslíkom. Symptómy zvýrazňuje závlaha a daždivé počasie, suché podmienky naopak znižujú škodlivosť deficiencie. K citlivým odrodám viniča patrí Rizling vlašský a rýnsky, Müller Thurgau, Tramín červený, Burgundské modré, Chrupka a iné.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Možnosť zámeny prichádza do úvahy so symptómami deficiencie dusíka a iných prvkov, ktoré sú odlíšené a popísané pri nedostatku dusíka.
Preventívna ochrana
Prevenciou proti chorobe je obmedzenie hnojenia vápnikom a draslíkom (iba ak je v pôde nadmerná zásoba týchto prvkov) a aplikácia hnojív s obsahom horčíka na jeseň do pôdy (dolomitické vápence). Počas vegetácie sa dá choroba zmierniť aplikáciou hnojív s obsahom viacerých mikroelementov (napr. Harmavit) alebo špeciálne s vysokým obsahom horčíka (0,5% roztok chloridu horečnatého, resp. 1-2% roztok síranu horečnatého). Musí však byť dodržaná presná koncentrácia, pretože pri jej prekročení dochádza k fytotoxicite – poškodeniu listov.
Váš košík je prázdny.