Pôvodca choroby: Agrobacterium tumefaciens (baktéria)
Symptómy
Napadnuté stromy alebo kry (najmä viniča) majú chorobný vzhľad, listy sú bledé, žltnú, neskôr od okraja odumierajú. Charakteristickým znakom je tvorba nádorov na rozličných častiach kra alebo stromu, najmä na hlavnom kmeni alebo starších konároch (ojedinelo na podzemných orgánoch). Nádory sú najskôr belavé, mäkké, podobné kalusu (hojivému pletivu), neskôr hnednú, stvrdnú a zdrevnatejú. Časť rastliny nad nádorom môže postupne (aj v priebehu niekoľkých rokov) odumierať.
Vznik a vývoj choroby
Baktéria Agrobacterium tumefaciens sa nachádza prakticky vo všetkých podmienkach a pôdach a napáda viac ako 100 druhov rastlín, vrátane viniča, ovocných stromov, zeleniny a pod. Preto sa infekcia môže objaviť v hociktorej lokalite. Najčastejšie nádor vzniká na kroch a drevinách v mieste mechanického poškodenia, v rezných ranách, po poškodení krupobitím, v mieste štepenia pri použití infikovaného štepu a pod.. Kry viniča alebo mladé stromčeky s nádormi na hlavnom kmeni sú úplne stratené, spravidla postupne celé odumrú. Najškodlivejšie sa táto choroba prejavuje vo výsadbách viniča, kde mortalita (odumieranie) napadnutých krov niekedy presahuje 50%.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Choroba má typické príznaky, ktoré by sa nemali zamieňať so žiadnou inou chorobou alebo škodcom. Zámena prichádza do úvahy prakticky iba v prípade nádorovitosti kapustovitých rastlín, ktorá však býva baktériou A. tumefaciens napádaná iba výnimočne, preto sa pri kapustovej zelenine jedná takmer vždy o hubové ochorenie (Plasmodiophora brassicae). Menej skúsení záhradkári a pestovatelia si môžu nádorovitosť zameniť s chorobami kmeňov a stromov, prípadne s kalusovými závalmi okolo vzniknutých rán, ktoré sa však dostatočne vizuálne odlišujú od nádorovitosti. Preto treba pozorne preštudovať nielen text o povahe ochorenia, ale aj dôkladne porovnať fotografie.
Preventívna ochrana
Proti tejto chorobe neexistujú žiadne účinné prípravky, preto je ochrana založená na prevencii: rozmnožovanie viniča a ovocných drevín zo zdravého materiálu, predchádzanie mechanickému poškodeniu, väčšie rany po reze zatierať voskom alebo latexom, napadnuté kry, konáre stromov (príp. celé stromy) odstrániť a spáliť. Pri vysokom napadnutí viničovej výsadby je niekedy nutné zlikvidovať celú výsadbu, najmä v prípade, ak napadnutie krov presahuje 30-50%.
Váš košík je prázdny.