Symptómy
Vrtivka čerešňová spôsobuje tzv. „červivosť čerešní“. Napadnuté plody čerešní hnednú, mäknú a zahnívajú. Vo vnútri plodov sa nachádza asi 6 mm veľká mušia larva, ktorá sa živí dužinou plodov.
Vznik a vývoj poškodenia
Vrtivka čerešňová je najvážnejším škodcom čerešní, pričom môžu byť napadnuté takmer všetky plody. „Červivosť“ plodov sa zvyšuje najmä keď je v období dozrievania suché a teplé počasie. Naopak v chladnom a daždivom počasí býva „červivosť“ obyčajne nižšia. Vrtivka čerešňová prezimuje v štádiu kukly v pôde. Dospelé jedince sa objavujú v máji a v júni, pričom obdobie ich liahnutia je veľmi dlhé. Samičky kladú vajíčka pod pokožku, v tom čase ešte zelených plodov. Samička kladie obvykle jedno vajíčko na jeden plod a umiestňuje ho vedľa stopky. Larvy sa vžierajú do dužiny plodu, v ktorom vyžierajú chodbičku smerom ku kôstke. Poškodená dužina mäkne, hnedne a zahníva. Vývoj lariev trvá približne tri týždne, po tomto období opúšťajú plody a plytko v pôde sa zakuklia. V štádiu kukly pretrvajú až do nasledujúcej jari.
Možnosti zámeny s inými škodcami
V prípade „červivosti“ plodov by nemalo dôjsť k zámene s inými škodcami. Na relatívne presnú identifikáciu postačuje, že sa v napadnutých plodoch nachádza obvykle jedna 6 mm dlhá beznohá, biela larva. Larva má vpredu zúžené telo.
Preventívna ochrana
Len preventívnymi opatreniami nie je možné zabrániť napadnutiu čerešní. Čiastočne možno znížiť počet múch vrtivky čerešňovej použitím žltých lepových doštičiek, ktoré sa používajú aj na signalizáciu správneho termínu aplikácie insekticídov. Na tento účel je však nutné použiť väčší počet lepových doštičiek, ktoré je nutné rovnomerne rozvešať po strome. Takýto spôsob ochrany je vhodný najmä v prípade osamotených stromov. V prípade, že sa v blízkosti nachádzajú neošetrované stromy, je tento spôsob ochrany neúčinný. Napadnutie v nasledujúcom roku možno čiastočne obmedziť včasným zberom čerešní, príp. vysádzaním skorých odrôd, ktoré v niektorých oblastiach trpia červivosťou menej.
Chemická ochrana
Chemická ochrana sa robí na základe signalizácie pomocou žltých lepových doštičiek. Prvé ošetrenie je potrebné urobiť v čase zvýšeného náletu dospelých múch, druhé o 10 až 14 dní neskôr. Proti larvám, ktoré sú už v plodoch nie je insekticídny postrek účinný. Obdobie rojenia múch spadá približne do obdobia kvitnutia bazy čiernej.
Váš košík je prázdny.