Príčina choroby: komplex faktorov a odrodová náchylnosť
Symptómy
Na povrchu plodu sa vytvárajú malé, tmavofialové škvrny o veľkosti 1 – 3 mm. Škvrny sú najskôr ploché, neskôr mierne vpadnuté. Dužina škvrny s pokožkou tmavne a nadobúda špongióznu až hubovú konzistenciu, v súvislosti s vysychaním buniek. Škvrny sa vyskytujú najčastejšie na červeno sfarbenej časti plodu a postupne sa môžu zväčšovať.
Vznik a vývoj choroby
V podstate ide o chorobu, ktorá najviac postihuje odrodu jabĺk Jonathan, čo sa odráža i v názve choroby. Vyskytuje sa aj na odrodách Reneta, Golden delicious, Starkinson a pod.. Prejavuje sa predovšetkým v skladoch, pri vyššej teplote, ale môže sa vyskytnúť ešte na strome, ak nie sú jablká pozberané v správnom termíne. Symptómy sa totiž vyskytujú najviac na veľkých, zrelých až prezretých plodoch, ktoré boli obraté neskoro. Chorobu môžu vyvolávať aj vysoké dávky dusíkatých hnojív, neskorá závlaha (najmä po suchom lete), nesprávne ochladzovanie plodov a vysoká teplota počas skladovania. Plody obraté v správnom termíne a rýchlo ochladené bývajú škvrnitosťou postihnuté v menšej miere.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Škvrnitosť jonatánky sa môže veľmi ľahko zmýliť s horkou škvrnitosťou (kalciózou) jabĺk. Odlišnou črtou sú náchylné odrody, ktoré môžu napomôcť v orientácii o ktorú chorobu sa jedná. Kalciózou však môžu byť postihnuté aj odrody citlivé na jonatánovú škvrnitosť, preto je okrem odrody potrebné posúdiť aj symptómy a priložené obrázky. Jonatánová škvrnitosť tvorí škvrny, ktoré sú tmavšie a výraznejšie prepadnuté do pletiva. O správnej diagnóze sa možno uistiť okrem symptómov aj ďalšími okolnosťami vzniku choroby, preto je potrebné naštudovať aj faktory podporujúce vznik ochorenia, uvedené pri každej chorobe.
Preventívna ochrana
Preventívna ochrana spočíva v správnom termíne zberu, neprehnojovaní dusíkatými hnojivami a v pravidelnej a optimálnej závlahe. Pri uskladnení je potrebné plody dostatočne rýchlo ochladiť a skladovať v optimálnych podmienkach, čo je pre záhradkárov na rozdiel od veľkovýroby ťažko realizovateľné. Preto ak si záhradkári so silným výskytom choroby nevedia dať rady (napriek vyššie uvedeným opatreniam), treba uprednostniť odrody, ktoré sú chorobou v danej lokalite postihované v menšej miere.