Symptómy
Skočky poškodzujú listy vyhlodávaním 1 až 2 mm veľkých okrúhlych jamiek a okienok z vrchnej strany listov. Klíčiace rastlinky môžu byť poškodené chrobákmi ešte pred vzídením, prípadne tesne po vzídení. V dôsledku straty asimilačnej plochy môžu listy a silno poškodené rastliny výrazne zaostávať v raste.
Vznik a vývoj poškodenia
Kapustovú zeleninu poškodzujú skočka čierna (Phyllotreta atra), ktorá, ako sám názov hovorí, má jednofarebné čierne telo so slabým leskom. Kovovo zelená je skočka čiernonohá (Phyllotreta nigripes), skočka poľná (Phyllotreta undulata) je čiernej farby so žltou pozdĺžnou páskou na každej krovke. Veľmi podobná je skočka kapustová (Phyllotreta nemorum). Spoločným znakom skočiek sú na zadných nôžkach zhrubnuté stehná, ktoré im umožňujú „skákanie“. V záhradkách sa objavujú v apríli a v prípade teplejšieho počasia často vo veľkom množstve. Napádajú najmä mladé rastliny kapustovej zeleniny, zvlášť reďkoviek a čínskej kapusty. Začiatkom leta kladú samičky vajíčka na pôdu, u skočky kapustovej na spodnú stranu listov. Vyliahnuté larvy obžierajú korienky rastlín, ale vážnejšie škody nespôsobujú.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Poškodenia spôsobené skočkami sú veľmi špecifické a veľmi často je možné na poškodených rastlinách pozorovať 1,5 až 3 mm veľké chrobáky, ktoré pri vyrušení odskakujú. Podobné okienka, ale zo spodnej strany listov spôsobujú na kapustovej zelenine húseničky moličky kapustovej (Plutella xylostella).
Preventívna a biologická ochrana
Okopávanie, zavlažovanie a vyrovnaná výživa pomôžu rastlinám rýchlejšie prekonať kritické obdobie vzchádzania, v ktorom môžu byť najviacej poškodzované skočkami. Výskytu skočiek je možné zabrániť aj prekrývaním menších záhonov netkanou textíliou. Biologická ochrana zatiaľ nie je prepracovaná.
Chemická ochrana
V prípade potreby – pri extrémnom výskyte škodcu sa odporúča ošetrovať len mladé rastlinky, do štádia 3 až 4 listov. Čínsku kapustu z letnej sejby je možné ošetrovať insekticídmi podľa potreby, v ktoromkoľvek vývojovom štádiu.