Pôvodcovia choroby: huby z rodu Botrytis (B. allii, B. cinerea, B. squamosa, B. byssoidea)
Symptómy
Prvé príznaky sa objavujú najčastejšie v oblasti krčku cibule (horná časť cibule, v mieste pôvodného vyrastania listov), na ktorom sa vytvárajú vpadnuté hnedasté škvrny so svetlohnedou mäkkou dužinou. Niekedy je cibuľa na pohľad zdravá, hnednutie alebo sivé sfarbenie vnútorných sukníc vidno až pri jej šúpaní alebo prerezaní. Hniloba sa ďalej rozvíja počas skladovania a postupuje pozdĺž jednotlivých sukníc do celej cibule. Dužina cibule podlieha zvláštnej hnilobe, pletivá sú akoby uvarené, nerozpadajú sa na kašovitú hmotu a nezapáchajú. Na povrchu cibule sa niekedy tvorí sivý povlak alebo drobné čierne útvary – tzv. skleróciá huby.
Vznik a vývoj choroby
Vývoj choroby síce prebieha aj neskôr v pivniciach alebo v skladoch, ale tam sa prenáša z poľných podmienok. Napadnutie cibule podporuje neskorý, nesprávny a zle načasovaný zber, nedostatočné vysušenie, silné napadnutie plesňou cibule a nevhodné podmienky počas skladovania. Patrí k najvýznamnejším skladovým chorobám cibule, straty môžu dosiahnuť 5-50%. Silnejšie napadnuté cibule sú nekonzumné.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Krčková hniloba sa môže zameniť za mokrú hnilobu cibule, ktorá však spôsobuje kašovitý rozpad pletiva sprevádzaný zápachom, čo však nie je typické pre krčkovú hnilobu.
Menej skúsení záhradkári môžu chorobu pokladať za poškodenie kvetárkou cibuľovou alebo háďatkom zhubným, preto treba pozorne prezrieť aj časť o živočíšnych škodcoch.
Preventívna ochrana
Pri prejavení sa choroby po zbere je už na akúkoľvek ochranu neskoro. Účinnou prevenciou je pestovanie cibule na tej istej ploche s odstupom min. 3 rokov, ochrana (najmä chemická) proti plesni cibuľovej, ničenie burín. Najdôležitejší je včasný a správne načasovaný zber a rýchle dosušenie cibule. Správny čas na zber cibule je vtedy, keď je ešte spodná tretina listu zelená a poľahnuté sú zhruba 2/3 vňate. Vtedy treba cibuľu všetku vytrhať a rýchlo dosušiť buď priamo v záhradke (ak je suché a teplé počasie), alebo tenko rozvrstvenú pod prístreškom tak, aby nenavlhla alebo nezmokla. Záhradkári často nesprávne ponechávajú cibuľu prirodzene zaschnúť na koreni, čím sa niekoľkonásobne zvyšuje riziko vzniku tejto choroby. Choroba totiž vzniká práve v období, keď listy po poľahnutí postupne zasychajú (cibuľa „zaťahuje“). Dôležité sú aj optimálne podmienky pri skladovaní (v suchých pivniciach alebo skladoch, pri teplotách 0 – 2°C a nízkej vlhkosti), ktoré spomaľujú vývoj choroby po zbere.
Chemická ochrana sa priamo proti pôvodcom krčkovej hniloby nerobí, dôležitou „prevenciou“ je však spoľahlivá ochrana (vrátane chemickej) proti plesni cibuľovej, ktorá je vstupnou bránou pre krčkovú hnilobu.
Váš košík je prázdny.