Symptómy
Na napadnutých listoch sa tvoria pozdĺž listovej žilnatiny žlté difúzne škvrny. Listy hnednú, skrúcajú sa a pomerne rýchlo usychajú. Zo spodnej strany listov je možné pozorovať povlak jemnej pavučinky.
Vznik a vývoj poškodenia
Roztočec chmeľový (ľudovo nazývaný „červený pavúčik“) prezimuje pomocou oplodnenej samičky pod kôrou stromov a v suchej tráve. Na jar kladie samička vajíčka na spodnú stranu listov, kde sa zdržuje počas celého života. Hostiteľskými rastlinami roztočca chmeľového sú takmer všetky rastliny pestované v záhradách a v skleníkoch. Poškodzuje najmä rajčiaky, uhorky, ovocné stromy a jahody.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Symptómy napadnutia roztočcom chmeľovým sú veľmi podobné napadnutiu inými roztočcami. Keďže sa jedná o škodcu malých rozmerov (dĺžka tela 0,4 – 0,6 mm), voľným okom je takmer nepozorovateľný a presná diagnóza a odlíšenie škodcov pre laickú verejnosť bez potrebného vybavenia nie je možné.
Usychanie listov je možné si zameniť za mnohé fyziologické choroby, choroby koreňov, vrátane parazitického vädnutie rastlín a pod.. O poškodení roztočom je potrebné presvedčiť sa dôkladnou obhliadkou spodnej strany listov, na ktorej je potrebné hľadať pavučinku, príp. s použitím lupy roztočov, ktoré sa javia ako veľmi drobné „pavúčiky“.
Preventívna a biologická ochrana
V skleníkoch možno použiť na biologický boj dravého roztoča Phytoseiulus persimilis, na ovocných stromoch a viniči dravého roztoča Typhlodromus pyri. Tieto opatrenia väčšinou postačujú na dlhodobú reguláciu roztoča pod prahom škodlivosti, no iba za predpokladu, že dravý roztoč je vysádzaný do určených podmienok pravidelne a každoročne.
Chemická ochrana
Na chemickú ochranu sa používajú akaricídy, ktoré je potrebné aplikovať ihneď pri prvých príznakoch napadnutia. Použitie akaricídov sa v záhradkách riadi skúsenosťami z minulých rokov, podľa toho, či roztočec chmeľový spôsobuje v daných podmienkach škody takého rozsahu, ktoré si vyžadujú chemickú ochranu.