Príčina choroby: nedostatok vlahy v pôde
Symptómy
Poškodenie suchom je v pestovateľskej verejnosti najznámejšie ako usychanie. Menej známe sú však nenápadné príznaky nedostatku vlahy, ktoré ešte nie je typickým suchom, pri ktorom dochádza k praskaniu pôdy. Na vlahu majú rastliny rôzne nároky a pri niektorých zeleninách môžu byť následky rôzne. Poškodenie suchom sa na rastlinách prejavuje vädnutím, celkovým žltnutím alebo červenaním rastlín a postupným usychaním. Poškodenie nedostatkom vlahy sa na rastlinách prejavuje zaostávaním v raste, znížením výšky a kvality úrody (tvorba malých hlávok kapusty, buliev zeleru, malých plodov rajčiakov, uhoriek a papriky), znížením estetického vzhľadu (letničky), pričom k žltnutiu listov nemusí dochádzať vôbec. Niekedy môže dochádzať aj k zmene chuti – napr. málo zavlažovaná cibuľa a reďkovka je štipľavejšia, mrkva je menej sladká, ovocie je málo šťavnaté, opadáva a pod.
Vznik a vývoj choroby
Na extrémne sucho sú citlivé prakticky všetky rastliny, poškodenie nedostatkom vlahy závisí od nárokov jednotlivých rastlín. Na nedostatok vlahy sú citlivé najmä melóny, plodová a listová zelenina, hlúboviny, pór a pažítka, broskyne, reďkovka, skorá koreňová zelenina – najmä zeler, letničky a pod. Zníženie úrody, kvality alebo chuti plodov býva často pripisované iným činiteľom a nedostatočnej závlahe sa venuje málo pozornosti.
Možnosti zámeny s inými chorobami
Poškodenie suchom a následné vädnutie rastlín si možno zmýliť s parazitickým vädnutím (najmä plodovej zeleniny a okrasných rastlín), ktoré sa však vyskytuje v ohniskách na rozdiel od sucha, ktoré postihuje všetky rastliny.
Preventívna ochrana
Prevencia spočíva v správnom a pravidelnom zavlažovaní, ktoré však musí zodpovedať nárokom jednotlivých rastlinných druhov.