Symptómy
Húsenice poškodzujú najskôr listy, neskôr prechádzajú do strukov, kde povrchovým žerom znehodnocujú semená. Struk je vyplnený jemne opradeným trusom.
Vznik a vývoj poškodenia
Prezimujú húsenice tesne pod povrchom pôdy, dospelé motýle lietajú v období kvitnutia hrachu. Oplodnené samičky kladú vajíčka v blízkosti strukov alebo priamo na struky. Vyliahnuté húseničky najskôr mínujú na listoch, neskôr prechádzajú do strukov, v ktorých poškodzujú semená. Vyvinutá larva prechádza do pôdy, kde v zámotku prezimuje. Obaľovač hrachový patrí medzi významných škodcov hrachu.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Podobným spôsobom môžu poškodzovať hrach aj húsenice iných druhov, napr. mory bavlníkovej, príp. iné druhy obaľovačov, najmä obaľovač strukový. V strukoch napadnutých obaľovačom hrachovým sa nachádza 7 až 10 mm veľká žltobiela húsenica, s hnedou hlavou.
Preventívna a biologická ochrana
V biologickom boji možno proti obaľovačovi hrachovému použiť dravé osičky z rodu Trichogramma, ktoré sa po nákupe „nasadia“ do porastu.
Chemická ochrana
Chemická ochrana sa vykonáva najmä vo veľkovýrobe na základe náletu motýľov. Ošetrenie sa odporúča vykonať v čase hromadného liahnutia húseníc, čo je približne jeden až dva týždne po maxime náletu motýľov.
Váš košík je prázdny.