Symptómy
Na listoch a stonkách napadnutých rastlín sa nachádzajú podlhovasté ryhy. Toto poškodenie je spôsobené dospelými jedincami – imágami, avšak v porovnaní s poškodením spôsobeným larvami nemá veľký význam. Larvy sú škodlivejšie, nakoľko vyžierajú vnútrajšok makovice, t.j. prepážky a tvoriace sa semená. Sú príčinou tzv. „červivosti“ makovíc.
Vznik a vývoj poškodenia
Prezimujú dospelé chrobáky v pôde, na miestach, kde sa v predchádzajúcom roku pestoval mak. Na jar poškodzujú listy a stonky, do ktorých vyžierajú ryhy. Vajíčka sú kladené do rozvíjajúcich sa makovíc, obvykle ihneď po rozvinutí kvetov. Samička pred kladením vajíčok vyhryzie do makovice otvor, do ktorého zasunie jedno vajíčko. Vyliahnuté larvy vyžierajú prepážky a vyvíjajúce sa semená makovíc. V jednej makovici sa môže nachádzať aj desať lariev. Pri silnom premnožení môže byť poškodených 50 až 70 % makovíc.
Možnosti zámeny s inými škodcami
Poškodenie listov a stoniek dospelými jedincami obvykle nebýva významné. Omnoho väčšie škody sú spôsobené larvami, ktoré svojim žerom znehodnocujú tobolky maku. Makovice môžu byť poškodzované aj larvami hrčiarky makovicovej, pri poškodení ktorou je však celá tobolka premenená na hálku. Larvy krytonosa makovicového sa v tobolkách veľmi často vyskytujú spoločne s larvami byľomora makového, ktoré sú však omnoho menšie a škodia cicaním vyvíjajúcich sa semien a stien makovíc. V prípade, že sa vo vnútri toboliek nachádzajú 6 až 7 mm veľké, rožkovito zahnuté larvy belavej farby, s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o krytonosa makovicového.
Preventívna ochrana
V preventívnej ochrane sa odporúča neskoršia sejba maku, čo je však pravým opakom odporúčaní preventívnych opatrení proti krytonosovi koreňovému. Preto najdôležitejším preventívnym opatrením ostáva sejba maku (pokiaľ to možnosti dovoľujú), čo najďalej od minuloročných plôch.
Chemická ochrana
V prípade potreby (v oblastiach s častým výskytom škodcu) sa chemická ochrana vykonáva v období pred kvitnutím, v štádiu tzv. háčkovania maku.
Váš košík je prázdny.